12006. Szuwalska Maria zam. Gruszczyńska

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Szuwalska Maria zam. Gruszczyńska

Postprzez andrzej_b2 » 07.12.2010

Nic nie wiadomo o dzieciństwie i wczesnej młodości Marii Gruszczyńskiej. Tyle tylko, że po nauce śpiewu u Leopolda Matuszyńskiego, jako 18-letni dziewczyna, zadebiutowała partią Adiny w „Napoju miłosnym” J. Donizettiego (o czym z resztą już wspomniano). Po debiucie w 1855 r. krytyka była pena zachwytu, w szczególności dla jej charakterystycznego tremola, czystości intonacji i swobody gry (Krogulski i Jasiński). W tej sytuacji posypały się propozycje artystyczne. Ostatecznie przyjęła engagement występów w Teatrze Wielkim w roli Eudoksji w „Żydóce” Halevy’ego i w „Halce”, po Paulinie Rivoli (pierwszej odtwórczyni tytułowej partii w operze Moniuszki). Odtąd zaczęło się pasmo sukcesów Gruszczyńskiej trwające około 10 lat. Prawie co rok nowa premiera, a w latach 1859-61 po trzy i więcej. O jej statusie materialnym może świadczyć fakt, że stać ją było na zamieszkanie w pałacu Kossakowskich przy Nowym Świecie 19.
Krach nastąpił w 1865 r., gdy władze carskie w odwecie za powstanie styczniowe postanowiły wprowadzić na sceny krajowe artystów włoskich, eliminując rodzimych.
Gruszczyńska nie czekała na to, co przyniesie los i po rozmowach z Adamem Skorupką w Krakowie, w 1866 r. przyjęła propozycję występu w roli Agaty w operze „Wolny Strzelec” Webera. Jeszcze zaśpiewała w Warszawie w operze „Flis”, o czym prasa (Kłosy) doniosła jako o rzekomym jej benefisie. Okres krakowski nie był jednak szczęśliwy dla artystki. Po „Wolnym Strzelcu” miała zagrać w „Halce”, w związku z pobytem Moniuszki w Krakowie, jednak z powodu jej choroby spektakl odwołano. W końcu kwietnia 1867 r. dała w Krakowie koncert pożegnalny i wyjechała do Lwowa. Tu krótko jeszcze występowała w „Halce” (w zastępstwie M. Kwiecińskiej) i postanowiła usunąć się ze sceny, występując na koncertach i udzielając jeszcze pewien czas lekcji śpiewu. W 1876 r. ostatecznie wróciła do Warszawy, zamieszkała przy ul. Kaliksta 25 (Śniadeckich) i podobnie jak we Lwowie zajęła się dawaniem lekcji wokalnych i gry na fortepianie. O życiu osobistym artystki nic nie wiadomo. Nawet jej biograf Stanisław Dąbrowski w PSB nic nie pisze na ten temat.
andrzej_b2
Kreator Forum
Kreator Forum

Re: Maria Gruszczyńska z Szuwalskich

Postprzez andrzej_b2 » 07.12.2010

Obrazek
Warszawa pod specjalnym nadzorem. (Bieńka M.: Warsz. Teatry Rządowe 1890-1915, 2003)
andrzej_b2
Kreator Forum
Kreator Forum


Powrót do S____