9789. Lisowski h.Jeż

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Lisowski h.Jeż

Postprzez jerzy » 03.06.2010

LISOWSKI h. JEŻ. Herb—jeż w prawo w polu czerwonem; w koronie trzy pióra strusie.
Gniazdem tej rodziny wojew. pomorskie, z którego za króla Zygmunta Augusta przeniosło się na Litwę czterech braci Lisowskich, tego herbu: Jerzy, Krzysztof, Szczęsny i Jan. Z nich Jerzy był dworzaninem królewskim i starostą sokalskim, dobry żołnierz. Krzysztof, dziedzic dóbr Oziery, dworzanin królewski, a Feliks v. Szczęsny, dworzanin kardynała Jerzego Radziwiłła 1600 r.
Jan, najmłodszy z braci, dziedzic na Krokoszynie i Wolkach, dworzanin królewski 1572 r., podwojewodzy połocki, zwiedziwszy cudze kraje, zaślubił Annę Szurkównę i z niej miał trzy córki i pięciu synów. Z tych Józef-Aleksander, jeden z najdzielniejszych wojowników swojego czasu, walczył pod Kircholmem 1605 r., następnie w rokoszu Zebrzydowskiego przeciw królowi; w 1615 r. jako pułkownik królewski, wysłany do Moskwy, bystrością rozporządzeń i obrotów tak przeważne odnosił zwyeięztwa, że na sam odgłos jego ciągnienia ustępowały znaczniejsze hufce nieprzyjaciół; umarł na tej wyprawie rażony apopleksyą 1616 r. Jan, rotmistrz królewski 1618 roku, dzielny wojownik przeciw Szwedom w Inflantach, w Węgrzech i na Wołoszczyźnie, był posłem do Stambułu od Konstantego Mohiły, które tak mu się udało szczęśliwie, że hospodarstwo dla Konstantego pozyskał. Stanisław, rotmistrz pieszy w Inflantach, dzielny wojownik w Moskwie, poległ w oblężeniu klasztoru Troickiego. Stefan poległ pod Smoleńskiem.
Mikołaj, syn Jana i Anny Szurkówny, miał syna Karola, dziedzica na Krokoszynie 1686 r., po którym z żony Aleksandry Strzepowickiej synowie: Aleksander, Daniel, Dominik, Michał, Stanisław i Teofil; po Aleksandrze z żony Katarzyny Ostrouch synowie: Józef, Marcin i Stanisław.
Józef, dziedzic dóbr na Litwie 1740 r., zaślubił Konstancyę Łepkowską i z niej pozostawił synów: Antoniego, Herakliusza, biskupa mścisławskiego, witebskiego, orszańskiego i mohylowskiego, opata onufrejskjego, ostatnio arcybiskupa połockiego 1788 r. i kawalera orderu św. Stanisława, Jana, Tadeusza i Wincentego, szambelana Stanisława Augusta 1787 r., po którym z Maryanny Malinowskiej synowie: Franciszek, Jakób i Stanisław.
Antoni, rotmistrz bracławski 1782 r., z żony Antoniny Popławskiej, strażnikówny oszmiańskiej, miał synów, Aleksandra i Bogusława, a Tadeusz, łowczy nadworny koronny 1779 r., z żony Franciszki Wilczewskiej, starośeianki oszmiańskiej, pozostawił synów, Józefa i Stanisława.
Jan, szambelan Stanisława Augusta 1784 r., zaślubił Gertrudę Poniatowską, pisarzównę ziemską mścisławską, i z niej miał synów, Erazma i Józefa-Leona, sztabs-rotmistrza konnej gwardyi rosyjskiej, po którym z Heleny Hrcbnickiej synowie: Jan-Ignaey, Józef, dziedzic dóbr Pyszniki, z żony Wyszyńskiej miał syna Stanisława i córkę Maryę, Tomasz i Władysław, sztabs-kapitan wojsk rosyjskich, dziedzic Wyrzenki, z żony Emilii Jasiewicz pozostawił syna Antoniego.
Jan-Ignacy, dziedzic Prokopówki, rotmistrz huzarów wojsk rosyjskich, z żony Teresy Sołtanówny, marszałkówny newelskiej, pozostawił synów: Aleksandra, Józefa i Stanisława.
Tomasz, dziedzic dóbr Dołoszy, sztabs-kapitan inżynieryi wojsk rosyjskich, z żony Zofii Bodżkówny pozostawił córki: Lidyę, Leontynę, Zofię i synów: Eugeniusza, porucznika gwardyi moskiewskiego pułku 1877 r., Józefa, Michała i Tomasza, podporuczników kazańskiego pułku, i Seweryna, sztabs-rotmistrza petersburgskiego pułku ułanów.
Karol i Jan, synowie Jana, zapisani do ksiąg szlachty gub. kowieńskiej 1811 r. Wincenty, marszałek lepelski 1812 r. Stanisław, podkomorzy iepelski 1812 r., żonaty z Zuzanną Światopełk-Mirską. Jakób, dziedzic Woroneża, marszałek lepelski 1814 r. Józef, podkomorzy lepelski 1818 r. Michał, dziedzic Korbadziewszczyzny, skarbnik starodubowski 1820 r., ożeniony z Teresą Ciundzienicką.

Bibliografia (spis)
Herbarz Seweryna Uruskiego, za: WBC
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Powrót do L____