12572. Tacikowski Jan Kapistran (1881-1966) linia Franciszka

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Tacikowski Jan Kapistran (1881-1966) linia Franciszka

Postprzez Tacik » 15.01.2011

Syn Ignacego Tacikowskiego i Walentyny z domu Koczorowskiej. Urodził się w Kurowicach 23 października 1881 roku.
Służąc w wojsku otrzymał rozkaz rozstrzelania dezertera, bardzo to przeżył. Nie potrafił rozstrzelać człowieka. Za nie-wykonanie rozkazu został zdegradowany. Od tego czasu pozostał mu uraz. Bardzo źle reagował na czerwony kolor. Z zawodu był urzędnikiem. Pracował przez jakiś czas w Warszawie. Wtedy prawdopodobnie zakupił działkę w Izabelinie k. Lasek, miała ona 12 arów. Póżniej pracował jako kasjer w Fabryce Maszyn Rolniczych w Kielcach. Przez jakiś czas opłacał szkolę swojemu bratankowi Lucjanowi, ale ten nie był zbyt pilnym uczniem, chodził na wagary. Bratanek nie chciał też pokazać mu cenzurek i oszukiwał go. Wtedy zdenerwował się i wstrzymał opłaty. Jan ożenił się, ale żona od niego odeszła. Miała na imię Janina Lucyna. Nazwiska jej nie udało się ustalić. Rozwodu nie mieli i dzieci też. C
PP - Jan Tacikowski z kolegą_cr.jpg
iągle liczył, że wróci do niego, pisał listy, ale ona nie odpowiadała. Z zapisków wynika, że zmarła ona 23 listopada 1959 roku jednak nie ma tam podanej miejscowości. Jan mieszkał w Kielcach, sam w domku z pięknym ogródkiem na ulicy Żółkiewskiego 5. Sprzedał go państwu Jaworskim, pod warunkiem, że będzie mieszkał w jego części do swojej śmierci. Opiekowały się nim siostry Urszulanki. Trzy lata przed śmiercią zakupił dębową trumnę, którą trzymał najpierw w zakładzie pogrzebowym, a potem na wsi w stodole u jakiegoś rolnika. O pochowanie prosił Józefa Tacikowskiego. Żył 85 lat. Niestety trumna, zbyt wcześnie zakupiona w chwili jego śmierci zaczęła się rozpadać i wymagała poważnej naprawy.
Jan zmarł w Kielcach 29 września 1966 roku i został pochowany razem z macochą Tekla Tacikowską na Starym cmentarzu. Wybudował on tam katakumby o czym świadczą zapiski w pozostawionym testamencie. W dokumencie tym wydziedziczył swojego bratanka Lucjana.
Tacik
Aktywny Animator
Aktywny Animator

Powrót do T____