2124. Wasilewski Wacław (1914-2001)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wasilewski Wacław (1914-2001)

Postprzez Marcin » 30.12.2008

Wałcaw Wasilewski - urodzony: (1. Maciunia 15.01.1914 Niemeniczyn; 2. Tataraniec Wilkomirski 15.01.1914; 3. Maciuny Folwark 03.10.1914; miejsca ur konspiracyjne ur. w Maciunach) jako 6 miesięczne dziecko mieszkał juz w Tataranicach Wilkomirskich u swojej ciotki Jadwigi (Pereświet-Sołtan) Wsilewskiej. Zmarł 13.12.2001. Żona Wilhelmina Sommer-Perestawka (Perstavkaiti, Przystawko) ur.18.7.1913 Nowa Wilejka zm. 28.01.2004, c. Ernesta Wilhelma Sommerfeld und Falkenhayn
"Ateizm - to uparta wiara w bezsensowność wierzenia"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Re: Wasilewski Wacław (1914-2001)

Postprzez ostoja49 » 02.01.2009

Chciałbym więcej napisać o Wacławie Wasilewskim moim Rodzicu.

Ur się jak podano i tak zapisano Maciuny inaczej Maciejuny vel Matejuny w Wilkomirskim pow, jak kto woli, za zaborcy ruskiego to było takie proste, jak podał tak napisał . Ten fakt dopomógł Tacie w czasie II Wojny Światowej, Akta konspiracyjne .
Ale od począdku zrodził sie z Ojca Wiktora i Marcjanny von Brunnow małżeństwa niechcianego szczególnie ze strony JPaństwa v Brunnow , chociaz i Ojciec Julian też nie pochwalał tego Związku . Ale jak to mówią na miłość nie ma lekarstwa .
Wacław ur sie 15-01-1914 Żołnierz AK ,samodzielny oddział w okolicach Baronowice ,
Wladysław ur się 22-12- 1914 Zołnierz Armi Andersa zmarl w Australii
Leokadia ur sie 17- 08 1915 miała 4 mężów zmarła w Australii
W dwa dni po porodzie Marcjanna umiera młody organizm nie wytrzymał trudów poródu.
Wiktor zostawia dzieci u starszej siostry Jadwigi i udaje sie do Wojska Pruskiego( Z zawodu byl wojskowym) stacjanpwał Pulk ułanów w Inowrocławiu.
Na apel Józefa Piłsudskiego w roku 1918. Wiktor zaciąga sie do wojsk Polskich (To znaczy ze z Wojska pruskiego zdezerterowal)służy w Pułku Ulanów Zaniemeńskich ;posiadam orginalny znaczek pułkowy po Dziadku Wiktorze.
Wracając do Wacława w wieku 11 lat zostaje wysłany do Wilna do Szkoły Kadetow . 1924 kończ szkołę w randze Porucznika . Często przebywa na poligonie Pohulanka która jest umiejscowiony niedaleko Majątku Sorokpol, w którym zamieszkują rodzice mojej Mamy .
Moja Mama w tym czasie przebywała w Wilnie na naukach i mieszkała u Ciotki Żmudziniskej .
Pan Wuj mojej Mamy Żmudziniski był w randze Pułkownika, zracji obowiązku służbowego praktycznie mieszkał na Pohulanice. Mama odwiedzając Pana Wuja poznała tam mego Tate ; ale życie chciało inaczej musieli czekać jeszcze pare lat żeby mogli sie złączyc małzeństwem.
Druga Wojna Światowa zastała Tatę w posiadłościach Ciotki Łęskiej w Tatarach ; bezzwłocznie udał się do Wilna po krótkich potyczkach z sowietami Tato przeszedł do konspiracji. Przebywał jakiś czas w lasach , następnie dostaje zadanie utwarzenia punktu przerzutowego i skrzynki kontaktowej , z racji tej że władał bardzo dobrze po rosyjsku ,Litewsku Białorusku i Niemiecku,prawdopodobnie dlatego dostaje to zadanie, udaje się otworzyć niedaleko Wilna w miejscowość na Zarzeczu Garbarnie , kamuflaż okazał sie trafiony w 10., również pod okupacją Niemiecką też funkcjonował znakomicie , W roku 1943 wiosna była wpadka , Wacław ucieka do lasu to znaczy do oddziału , tam dostaje zadanie utworzenia oddziału na terenach pow Baranowicze. Udaje mu się zorganizować całkiem pokaziny odział ;po kilku oddziału akcjach:;-- w sztabie sowieckim zapada decyzja o likwidacji oddziału partyzanckiego. Nazwano oddział w rozkazach sowieckich------ Likwidacja Bandy Wasilewskiego----
Po śmierci Wacława została otwarta tajna teczka mego Ojczulka , Tę część o rozkazie sowieckim Przetłumaczył Pan Stankiewicz z Kętrzyna.
Po likwidacii oddziałów Wasilewskiego i Budrysa , Tato ucieka znowu do partyzantki ., w potyczce z sowietami w 1944roku pod Radziusze traci nogę ,traci cześć tego co na statkach nazywają rufa , oraz zostaje prawie oskalpowany , oddział umieszcza go w Folwarku Panikiszki, gdzie się kuruje . następnie w 1945 przedziera sie na Mazury przemyca go gospodarz pod podwójną podłogą zrobioną do tych celów wóz drabiniasty wyładowany słomą, na punkcie kontrolnym zostaje przebity szpikulcem w ramie .Zatrzymuje się na krótko w Gołdapi ,po pewnym czasie już z nowymi dokumentami dostaje się do Rastenburga obecnie Ketrzyn.
W Kętrzynie pracuje w Miejskim Magistracie nie zagrzał tam długo zostaje zwolniony.
1947r. W roku 1947 do Restenburga przybywa Pani Wilhelmina W po pierwszym mężu Paluszewicz z domu Sommer-Perestawko . Papiery rosyjskie ma wystawione na Wilhelmina Pristawka córka Macieja Priysawko. Maciej jest drugim mężm mojej Babci Antoniny ,a Mamy, mojej Mamy.W papierach zostało zatajone nazwisko Sommer .
Dopiero w 1957roku przy odczytaniu Testamentu Waltera Sommera Pana Wuja mojej Mamy ,zostało wpisane nazwisko Wilhelmina Waltrauta v Sommer.Testament został zapisany na rzecz Wilhelminy Waltraudy vSommer-Perestawka.Cały inwentarz żywy i martwy .
Franciszek Paluszewicz ( Jest to nazwisko zmienione z tym nazwiskiem został pochowany) Prawdziwego nie będę podawał ponieważ żyją jego Potomkowie . Pracuje jako Zdun , w owym czasie był to bardzo popłatny zawód i dawał możliwość poruszania sie po wsiach bez kontroli . Otóż Franciszek jako czynny żołnierz Armii Krajowej został pewnego dnia ,aresztowany i osadzony w wiezieniu w Rastenburgu inaczej Ketrzyn.
Po krótkiej parodii Sądu zapada wyrok kara śmierci , wyrok wykonano , w szpitalu Miejskim w Ketrzynie .
Pewnego dnia roku 1948 w Ketrzynie na Targu miejskim Tato ,poznaje Mamę ,Znają sie jeszcze z Wilna , Postanawiają się pobrać .W Roku Pańskim 1948.17lipca Akt małżeński został podpisany. Świadkami byli Wiktor Wasilewski , i Pani Wysokińska.Za 9 miesięcy pojawiłem sie ja na tym świecie, odbierała poród Pani Koziełł . Urodziłem sie w Dworku Wuja mojej Mamy Waltera vSommer dowódcy Wojsk Pruskich w latach 1911-1914w Rasrenburgu; był on bratem rodzonym Ersta vSommer , który był Ojcem mojej Mamy .
W roku 1957 całą naszą rodzinę z tego dworku wysiedlono do domu gospodarczego . w między czasie Tato był dwa razy aresztowany .W roku 1960 Tato kupuje dom w Kętrzynie i w tym domku zakończył przygodę swego życia .Jest to w dużym skrócie historia Wacława Wasilewskiego .
Innym razem opiszę historie mojej Mamy również barwna.

Wasiliszki wieś pow Wiłkomirski okręg Polski gmina Wieprze 17 wiorst od Wiłkomierza.
Wasiliszki wieś pow Wiłkomirski okręg Polski gmina Dobrejki 50 wiorst od Wiłkomierza
wcześniej nazwany Tataraniec Wiłkomirski , po Litewsku Tatarakai ,a nazwany ze swojska Wasilki , okręg Polski gmina Wieprze 23 wiorst od Wiłkomierza,leżał pośrodku i graniczył z dwoma Wasiliszkami.
Jezioro Wasilki ,obok znajdujący się Folwark Norejkiszki vel Wasilki pow Wileński
ostoja49
Zaawansowany
Zaawansowany
Własnosci Wasilewskich h Ostoja odm

Postprzez ostoja49 » 19.11.2009

pow Orszański

Fol karczewo Dziedzictwo Wasilewskich spokrewnieni Mostowiczami 500 dziś s

Woskrosieńsko fol Dziedzictwo Wasilewskich razem z Selektą 488 dzis , 119 roli , 27 łąk, 300 lasu

Gim Moszkowo dobra Wasilewskich fol Dubrowka 815 dzies

pow Święciański
Wieś Bujtuny
Gmina Kukuciszki

wieś dobra 3 okręgi Polskie
dobra w części Wasilewskich w Kukuliszkach wieś miała 50 dusz rewiz,
dobra w części Bar von der Recke wieś miała 13 dusz rewiz
dobra w części Morawskich wieś niała 13 dusz rewiz

wieś Bujtuny ziemie należące do wsi 19 wiorst od Kukuliszek miała 21 dusz rewiz należących do dóbr Prusakiszki


pow Wilejski
gim Mołodeczno
Miniszki -Matejuny
wies włościańska w okręgu wiejskim Chożewo4 Wiorsty od Mołodeczna ,22 wiorst od Wilejki przy drodze pocztowej z Wilna do Mińska należy do dóbr Helenów -Wasilewskich


pow Borysowsk
Gim Dokszycka
Wieś i fol nad rzeką Berezyną , wieś ma osad włościańskich 7;własności Wasilewskich od 1857 roku na 17,5 włókach na terenach Leśnych , nie zamieszkała okolica .
ostoja49
Zaawansowany
Zaawansowany

Re: likwidacji oddziału Ak dodziału kpt Wacława Wasilewskiego

Postprzez ostoja49 » 23.01.2010

Wojska Sowieckie w likwidacji Oddziałów Armii Krajowej w rejonie Baranowicz w roku 1945 , Z orginału przetłumaczył Pan Stankiewicz z Kętrzyna .

Dyrektywa Sztabu Naczelnego Dowództwa do dowodzących 1,2,3, Frontem Białoruskim , 1-ym Frontem Ukraińskim , Dowodzący wojskami Polskimi Puł Rola Żymierski , dowodzącemu 1Armią Polską Z,Berling, w odnoszeniu do Armii Krajowej /AK/Biorąc pod uwagę że tereny polskie leżące na wschód od Wisły zostały wyzwolone z pod okupacji niemieckiej przez Wojska radzieckie ,niema potrzeby utrzymywać oddziałów partyzanckich w gotowość bojowej Armii Krajowej, należy rozwiązać te oddziały i wcielić do regularnych oddziałów Wojska Polskiego.Partyzanci tych oddziałów powinni złożyć broń .
Mając na uwadze że obca wroga agentura stara się przedostać się w szeregi Armii Czerwonej. Naczelne Dowództwo rozkazuje , uzbrojone oddziały podległe AK . i inne temu podobne organizacje mające w swoich składzie niemieckich agentów , , podczas rozbrojenia niezwłocznie aresztować .Kadrę oficerska tych oddziałów internować /aresztować/
skład osobowy odesłać do zapasowych batalionów Pierwszej Armii WP .
Uzbrojenie z tych oddziałów zdać na armijne składy artyleryjskie
Dowództwo 1 Armii WP z dniem 7 Sierpnia 1944 roku Utworzy oddzielne bataliony zapasowe.dla 3-go Frontu Białoruskiego w regionie Wilna, dla 2-go Frontu Białoruskiego w rejonie Białegostoku ,dla 1-go frontu w rejonie Lublina ,dla 1-go Frontu ukraińskiego w rejonie Jarosławia , Kadrę oficerska skierowana ma byc do oddzielnego zapasowego batalionu podległego informacji wojskowej 1 Armii WP .Zweryfikowanych Kierować do Pułku zapasowego 1Armii WP w Lublinie ,
o postępach w realizacji rozbrojenia infiltrowanej kadrze oficerskiej i podoficerskiej skierowanych do 1 Armii WP ,a także internowanych oficerach i podoficerach meldować do Sztabu Generalnego Armii Czerwonej począwszy od 1 sierpnia 1944 roku.


Sztab głównodowodzącego J.Stalin ,A. Antonow

1 lutego 1945 roku
W oparciu o materiały grup specjalnej NKGB ZSRR podległej tow Szychowowi ,stwierdzono ,że w rejonach Kozłowoszczyńskim i Dziatłowskim w obwodzie Baranowicze istnieje i aktywnie działa głęboko zakonspirowana podziemna polska bandycka organizacji Armii Krajowej , powiązana z centrala w Białostoku.
Uzyskane informacje z rozpoznania wskazują że w skład uzbrojonej grupy wchodzić może około 200 ludzi. Bazą wypadową
jest rejon Puszczy Lipiczańskiej . W celu likwidacji białostockiego oddziału partyzanckiego przeprowadzić niżej wymienione przedsięwzięcie policyjno-wojskowe
W nocy z6 na 7 luty wyodrębnione i rozlokowane wojska wewnętrznych służb NKWD grupy wojska nie mniejsze niż po 200 żołnierzy w następujących miejscowościach rozlokować .
Słonim- 200 żołnierzy
Pironim-200 żołnierzy
Kozłowszczyzna -200 żołnierzy
Działowo 200 żołnierzy
Wola Krupicka 200 żołnierzy
Jeziorka 200 żołnirzy
Golinka -200 żołnierzy
ponadto oddziały rezerwowe w miejscowościach Słonim -200żołnierzy , Działowo 200 żołnierzy
Celem jednoczesnego i szczelnego okrążenia Puszczy Lipiczańskiej tj. rejonu postoju białopolskiego oddziału i ustaleniu ich baz postojowych ,każdej grupie operacyjnej precyzyjnie określić opracowany rejon ich działania , a także wzajemnej łączność wg opracowanego schematu. Plan i schemat w załączeniu
W celu bezpośredniego i jednoczesnego uderzenia operacyjno- wojskowego bazy białopolskich band utworzyć oddział szturmowy spośród doświadczonych żołnierzy wojsk wewnętrznych NKWD w liczbie 400 ludzi .Utworzony oddział w dniu operacji uda się bezpośrednio w rejon dyslokacji baz postojowych białopolskich band zbrojnych .
Grypa tow Szychowa rozpozna i przeprowadzi operacje likwidacji przywódców białopolskich band zbrojnych w puscczy Lipiscczańskiej ,powiązana z policyjno -wojskowa operacją ,wg poleceń tow Fedorowa .
Tow Szychow przeprowadzi druga operacje likwidacji bandy zbrojnej podległych Gierusowi . wtym celu wzmocnic grupy Szchowa ,30 żołnierzami z grupy bezpieczeństwa mjr Docenki.
Dla kierowania całą operacją likwidacyjną białopolskich band zbrojnych w rejonie Puszczy Lipiczańskiej ytworzyć operacyjna grupę z pracowników NKWD_NKGB BSRR pod dowództwem ppłk bezpieczeństwa tow Fedorowicza w składzie .
1 dowódcy 59-ej strzeleckiej dywizji wojsk wewnętrznych NKWD gen lejt,tow Podoljako
2 naczelnik wydziału do walk z bandytyzmem NKWD BSRR płk Grańskiego
3naczelnika sztabu wojsk wewnętrznych NKWD okręgu białoruskiego płk Lewickiego
4 z-da naczelnika UNKWD w obwodzie Baranowickim mjr bezpieczeństwa Ponomarienko
5z-da naczelnika UNKWD w obwodzie Baranowickim mjr bezpieczeństwa Zajcewa
8 Rozprasować przez powołana operacyjna grupę konkretne przedsięwzięcia i rozwiązania niezbędne z realizacją przyjętego planu.
Naczelnik oddziału ł aczność NKGB BSRR kat SZestakow wydzieli na potrzeby utworzonej grupy dwóch radiostacji dla łaczność z centralą w Mińsku w czasie trwania operacji .

Naczelnik II Wydziału NKGB BSRR ppłk bezpieczeństwa Fiedorow
Naczelnik UBB NKWD BSRR płk Grański
Naczelnik sztabu okręgu białoruskiego płk Lewicki
Zatwierdzający z-ca naczelnika IV Wydziału NKGB ZSRR komisarz Bezpieczeństwa Eilingon


Z opracowania sztabu wojsk wewnętrznych NKWD w okręgu białoruskiego o opracowaniu w dniach 5 -8 lutego 1945 roku operacji policyjno-wojskowej mającej na celu likwidację zorganizowanego polskiego podziemia zbrojnego w postaci oddziałów dowodzonych przez W.Wasilewskiego i R. Gierusa w rejonie płd-wsch cześć Puszczy Lipiczańskiej /rejon Kozłowszczyzny/ ,obwód Baranowicze ,republika Białoruska .


KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA BANDY WASILEWSKIEGO I GIERUSA

Banda Wasilewskiego
Przywódca jest Wacław Wasilewski , Kawaler - były komendant policji /za Niemców /w rejonie Kozłowszczyzny ,wiek 30 lat kwateruje w miejscowość / Albertyna?/ ,narodowość Polska.
Po wypędzeniu hitlerowców z Białorusi W Wasilewski zszedł do podziemia nawiazał łączność z polskim podziemiem i w sierpniu 1944 roku rozpoczął organizowanie bandu spośród miejscowych mieszkańców chutorów w płd-wsch część Puszczy
Lipiczańskiej rejonu Kozłowszczyzny i w styczniu 1945 udało mu się zebrać 200ludzi ,głównie wśród uchylających siwę od służby wojskowej w Armii Czerwonej i Wojsku Polskim Rozlokował swoich informatorów w newralgicznych punktach wokół miejsc stacjonowania bandy i pozyskanie większej liczby sympatyków w okolicznych miejscowościach i w okolicznych miasteczkach Kozłowszczyzinie , Słonimiu , Dziatłowie i Turmontach.
ZAPLECZE POLITYCZNE BANDY WASILEWSKIEGO
Do wiosny pozostawać w ukryciu ,przebywając w Puszczy Łipiczańskiej , zbierać siły , zdobywać broń,likwidować partyjny i sowiecki aktyw rozpoznający bandę , zaopatrywać bandę przez nasilanie grabieży , neutralizować lojalnie nastawionych do władzy sowieckiej , tym samym podporządkowywać ich swoim wpływom.
Drugi cel to przeciwdziałanie żywiołowi niepolskiemu dokonującemu grabieży, a aktami terrorystycznymi wprowadzoć w nim poczucie strachu i niepewność życia i stanu majątkowemu . Udzielać wsparcia i pomocy wspomagającym zbrojne podziemie .
Wiosną zgodnie z polecenia podziemnego dowództwa wznicic zbrojne powstanie polaków pod hasłami Walki za jedna i niepodzielna Polskę w granicach z 1939 roku.
DZIAŁANIA BANDY WASILEWSKIEGO
od sierpnia 1944 do 30 stycznia 1945 banda zabiła do 20 działaczy sowieckich i aktywu partyjnego ,W miesiącu Lutym 1945 roku planowała akcje porwania naczelnika PO NKWDi NKGB w Kozłowszczyzinie tow Predrika, zorganizowanie akcji likwidacyjnej garnizonu wojsk NKWD 267-go pułku strzelców /liczebność garnizonu to 82 ludzie / unicestwiając ludzi i zdobycie sprzętu wojskowego .
W tym czasie banda napadała i grabiła dokonując rekwizycji krów i świń ,kaszy ,ciepłej odzieży i innych Łupy transportowano do Puszczy Lipiczańskiej ,potem rozdzielano je pomiędzy bandytów itd zawożona je do chutorów gdzie mieszkały ich rodziny .

BANDA GIERUSA
Banda Gierusa niewiele różniła sie od Bandy Wasilewskiego , przywódcą bandy ,był bandyta Gierus były policjant w Dziatłowie wywodził sie z mieszkańców miasta .Wiek 27 lat ,polak wykształcenie niepełne średnie .stworzył bandę w sierpniu 1944 r liczącą 60-75 ludzi ,połowa z nich stale obozowała w obozowisku w rejonie Repina .
Obie bandy utrzymywały pomiędzy sobą łączność. i działał w porozumieniu , w akcjach bez pośrednich banda przechodziła pod dowództwo Wasilewskiego ,często wspierały swoje działania . Formalnie nie było miedzy bandami żadnej zależność.
Obóz bandy Giedrusa był zorganizowany na wzór bandy Wasilewskiego , podejście do obozu było maskowane -na śniegu był tylko jeden ślad ,jakby przeszedł jeden człowiek, a w tym czasie w obozie przebywało około 32 ludzi.
Przyjęte założenia organów NKWD i NKGB na podstawie rozpoznania dokonanego przez grupe Szychowa znając plany ataków terrorystycznych bandy Wasilewskiego przyjęto rozwiązanie jednoczesnego zlikwidowania obu band.
POCZĄTEK OPERACJI
Godzina 7,00,,07-Lutego 1945 roku wszyscy dowódcy pułków otrzymali meldunki z podległych oddziałów o gotowość do rozpoczęcia operacji.O godzinie 7,00 drogą radiową podano sygnał o rozpoczęciu przeczesywaniu lasu z zachodu na wschód ,przez 373 pułk strzelców przy jednoczesnym zacieśnianiu na flankach przez 374i 372 pułk strzelców .
W trakcie przeczesywaniu lasu i przeszukiwaniu chutorów zatrzymano 54 bandytów a w potyczkach zbrojnych 34 zabito,
Zatrzymano powiązanych z bandami 98 mężczyzn i dodatkowo 289 mężczyzn w różnym wieku, będących w przeszukiwanym obszarze . Przy przeczesywaniu lasu nie natrafiono na obozowiska band . Pod koniec dnia wszystkie pododdziały biorące udział w operacji spotkały się w Kozłowszczyznie około 22.00 godzinie ,a następnie odjechały do Słonimia.
Grupa operacyjna przesłuchująca złapanych bandytów doszła do wniosku żę dalsze przeszukiwania lasu nie doprowadzi do ujawnienia ich obozowiska , jak i tych co byli ukryć w podziemnych bunkrach . uwzględniono zeznania z grupy kilku ludzi
i postanowiono .o świcie 8lutego udać się do miejsc schadzek ujawnionych przez przesłuchiwanych bandytów .. tzm sposobem doprowadzono do ujęcia kolejnych 19 bandytów ,w akcji ogółem zdobyto 32 karabiny , 1 karabin maszynowy , zapasy prowiantu i ujęto do 40 ludzi powiązanych z bandytami , zamieszkałych w chutorach . Dla ujęcia w tych kolejnych punktach wysłano RPG ,120 ludzi pod dowództwem z-cy 284 pułku strzelców mjr Zdyszenki który o 24 g 07 lutego 1945 r przeczesał wskazane wsie ,gdzie aresztował 13 bandytów w Rudzie Jaworskiej i 18 w Woli Krupicy , a jednego zabił na podejściu do obejścia.
REZULTATY OPERACJI
W trakcie operacji przeprowadzonej z 7 na 8 lutego 1945, zatrzymano przy przeszukiwaniu chutorów w płd części Puszczy Lipiczańskiej 595 osób w różnym wieku płci męskiej . spośród nich zabito 34 , zatrzymana bandytów 109 , zatrzymano popleczników bandytów 98, odzyskano broni , karabinów automatów i pistoletów , 67, 1 rkm , 26 granatów ręcznych , radiostacji -PK-26, /niesprawna / amunicja różna - 4000 ,9 koni z saniami , magazyn żywność -zniszczono podziemnych tajnych ziemianek -bunkrów 13.
Spośród 595 ludzi zwolniono i wcielano do wojska 189, z pozostałych 306 ,36zabito ,109 osadzono w więzieniach ,163 skierowano do punktów wcielenia do Armii Czerwonej.
Nasze straty , jeden szeregowiec lekko ranny .

Zakończenie operacji
Zaplanowana operacja pod względem rozpoznania dokonanego przez tow Szychowa w pełni zrealizowana , bandy dowodzone przez Wasilewskiego i Gierusa szybko zostały zlikwidowane .

Jak podałem wyżej jest to oficjalny raport władz sowieckich ,był spisany na potrzeby propagandy , bardzo ładnie ubarwiony, opisany tak że czytający ma wrażenie że rzeczywiście to była zbieranina ludzi nie mająca pojęcia o wojnie . Z relacji świadków była już wiadoma 19 stycznia że sowieci szykują swoje wojska do ostatecznej rozprawy z oddziałami Armii Krajowej. praktycznie już 1 Lutego zorganizowane grupy sowieckiej partyzantki podporządkowane Armii Czerwonej zaczęły walki zaczepne. W odległość 6 km na wschód od wioski Worziany znajdował się Sztab partyzantki 5brygady AK majora Zygmunta Szendzielarza /Lupaszki/ w dniu 31 stycznia 1944 r stoczono tam wygrana /niepierwszą /bitwę z Niemcami . Major Łupaszka po wycofaniu się z pola bitwy w Worzianach ,przenosi sztab w okolice wisi Radziusze. na 1 stycznia zwołuje naradę oddziałów podległym jego rozkazom .Cel narady " obrona przed planowaną operacja sowiecką która miała w założeniu likwidacje Armii Krajowej.Z tego jasno wynika że plany sowiecki były nieobce dla Sztabu Łupaszki .O tym jak przebiegła walka z sowietami opisze zasłyszane zdarzenia od Ojca ,.Według informacji posiadanej od informatorów ,Łupaszka przygotował sobie podległe drużyny na godzinę 6.00 , do godziny 10,00 nic sie nie działo myślano że informacja była fałszywa, drużyna zostały przegrupowane , część dowódców innych oddziałów udały sie do swoich Oddziałów , W Wasilewski pozostał żeby uzgodnić wspólną akcje na Garnizon wojsk NKWD 267 -pułku Strzelców w Słonimie. O godzinie 14,00, żołnierze Łupaszki zostali zaatakowani , Atak przebiegał /cytuję z opowieść / Jakby stado dzikich plemion wybrało sie na podbój innego plemienia. huraganowym i ciągłym ogniem broni maszynowej , a nad tym górował ogłaszający dziki ryk setek gardeł HURA>HURA. Zaatakowała to sowiecka Partyzantka nadzorował ten atak z-ca 284 pułku strzelców Armii Czerwonej Mjr Zdyszenko. Bolszewicy atakowali w sile 800 ludzi , nacierali zbita bezładną masa ,jeden obok drugiego ,Zapadał zmrok, już było prawie ciemno kiedy sowieci zaczęli zmieniać pozycje, i zaprzestali tak huraganowo nacierać . Dowódca Łupaszka szybko wykorzystał chwilowe zamieszanie w szeregach Sowieckich ,i bezpiecznie wyprowadził resztę wojska , Po przerzuceniu ciężko rannych żołnierzy na drugi brzeg . Prawdopodobnie znając sowiecki sygnał do ataku , Którym był wystrzał dwóch rakiet jedna po drugiej , Jeszcze z prawego brzegu Rzeki Starcza , kazał wystrzelić sygnał do ataku . W Tym całym zamieszaniu jaki panował w szeregach sowieckich , sygnał wzięto za rozkaz do ataku , skutek był taki że sowieci przez całą noc ostrzeliwali si wzajemnie .Z opowieść miejscowych wynikało żę Rosjanie stracili około 100 żołnierzy , w sumie zabitych i rannych było 350. Łupaszka i jego żołnierze wycofali się na południe za Jezioro Świr , Partyzanci nie ponieśli większych strat 2 zginęło , rannych 34 w tym W Wasilewski . Został umieszczony w Folwarku Panikiszki , gdzie się kurował , Od 3-02-1945 odziałem Wasilewskiego dowodził z-ca Wasilewskiego porucznik Jan Czarkowski ps Budrys .

Wacław Wasilewski nie używał ps , koledzy i przyjaciele wołali go imieniem Wacika lub Bryś co można by przyjąć to jako ps
W czasie likwidacji oddziału Wasilewskiego został uznany za zabitego. Już po przedostaniu się do Polski w Gołdapi otrzymał nowe papiery z data urodzenia 03- 10 -1914 ur w Maciunach pow Nemenczyn. tej daty nie z korygował do 1985 r
WWW Wasilewski
ostoja49
Zaawansowany
Zaawansowany


Powrót do W____