31274. ks. Wojciech Kmieć

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

ks. Wojciech Kmieć

Postprzez Sobczak19 » 12.12.2016

Wojciech Kmieć urodził się w Bachorcach k/Kruszwicy w 1851 r, zmarł 14 kwietnia 1946 r w Sędzinie.
W Inowrocławiu ukończył Królewskie Gimnazjum (Königliches Gymnasiums) dla chłopców. Chroniąc się przed poborem do wojska zbiegł z terenu zaboru pruskiego na teren zaboru rosyjskiego. W guberni warszawskiej zatrzymał się u ciotki Marianny Głowackiej z d. Raszka w Czołowie k/Radziejowa. Ukończył Seminarium we Włocławku.
Swoją pracę kapłańską rozpoczął w Parafii Świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty i Świętego Wawrzyńca Męczennika w Pabianicach ( gdzie do I Komunii Świętej przystąpił Maksymilian Kolbe), a zakończył jako proboszcz parafii w Sędzinie.
ks. Wojciech Kmieć był kanonikiem gremialnym Kapituły Włocławskiej.
W czasie II wojny światowej na terenach polskich włączonych do III Rzeszy pozamykane zostały kościoły, a księża aresztowani. Ksiądz Kmieć nie został aresztowany ze względu na wiek, ale w 1940 r. wyrzucony został z plebanii, a kościół zamknięty. Wraz z rodzoną siostrą Marią Włodarską przyjęty został na mieszkanie przez nauczyciela Bonifacego Zielonkę (Zielonka po wojnie by pracownikiem Instytutu Archeologii na UMK w Toruniu).
Ks. Wojciech Kmieć pochowany został na cmentarzu w Sędzinie. Na miejscu jego spoczynku ustawiono kolejny już trzeci nagrobek. Jego później zmarła siostra pochowana została tuż obok grobu ks. Kmiecia, lecz po jej nagrobku nie ma śladu.
Sobczak19
Zainteresowany
Zainteresowany
Imię i nazwisko: Andrzej Stefan Sobczak

Powrót do K____