33664. Kowalewski Maksymilian

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kowalewski Maksymilian

Postprzez wanka » 28.01.2019

St.sierż KOWALEWSKI Maksymilian zwany Maksem

jest tylko pośrednio związany z Rykami.Był lotnikiem I Wielkopolskiej Eskadry Polnej,która powstała na lotnisku Ławica w Poznaniu w 1919 roku.Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r. w składzie eskadr wywiadowczych.Później był pilotem-instruktorem w dęblińskiej CWL.W tym okresie poznał wielu mieszkańców Ryk zatrudnionych na lotnisku.Jednym z jego wielu dobrych kolegów był ryczanin p.Kazimierz OWCZARSKI.Z tego tytułu Maks często odwiedzał Ryki,przeważnie uczestnicząc w zabawach tanecznych organizowanych w pałacu Marchwickich.Raz się nawet zdarzyło,że strzelał z pistoletu na wiwat.
Jego dalsze losy były tragiczne.Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. był szefem pilotów 36 Eskadry Obserwacyjnej lotnictwa armii „Poznań”. Kiedy edskadra stacjonowała na lotnisku w Gwiazdowie w dniu 2.IX.1939 r. dowodził patrolem,który natknął się na niemieckich dywersantów montujących w stodole ckm. Wydał rozkaz strzelania do uciekających Niemców, w wyniku czego jeden z nich został postrzelony. Po powrocie z frontu do Poznania, rozpoznany został przez volksdeutscha ze Swarzędza i skazany przez niemiecki sąd na karę śmierci.Został rozstrzelany 26.IV.1941 r. wraz z pozostałymi żołnierzami patrolu** .

Serdeczne dziękuje p.Renacie Bidańskiej (Owczarskiej) za udostępnienie zdjęcia.
Hubert Kazimierz Kujawa KSIĘGA LOTNIKÓW POLSKICH POLEGŁYCH, ZMARŁYCH I ZAGINIONYCH W LATACH 1939 – 1946
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do K____