3603. Kowalewski Władysław Hipolit

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kowalewski Władysław Hipolit

Postprzez kk110 » 27.07.2009

Władysław Hipolit Kowalewski ur. 21.12.1902 Janiszewice k/Zduńskiej Woli, zm. 1.01.1942 w Częstochowie, obecnie poch. Zduńska Wola. Syn Władysława i Wiktorii Jaskółowskiej. Ojciec pracował w fabryce tkackiej Bocheńskiego, matka prowadziła gospodarstwo domowe. Posiadali 3 córki i 5 synów. Władysław Hipolit był najstarszym.
Genealogia Kowalewskich

Szkoła Powszechna w Zduńskiej Woli, praca zarobkowa w bibliotece Szaniawskiego, członek skautów (hufcowy), Seminarium nauczycielskie w Łowiczu, po ukończeniu wstępuje ochotniczo do wojska 1.09.1919 r., bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej, otrzymuje przydział do I Pułku Legionów III Batalion 12 Kompania, uczestniczy w walkach pod Dydulami, Letnikami, Policzną, pod Dynenburgiem i Baranowiczami, uczestniczy w walkach o Kijów, po pobycie w szpitalu przydzielony do 201 p.p. (drużynowy), bierze udział w bitwie pod Karczochami, gdzie zostaje ranny, walki o Grodno i Wilno, zostaje ranny, otrzymuje przydział do I Pułku Polowego. Za męstwo i odwagę otrzymuje Krzyż Virtuti Militari i Krzyż Walecznych. W 1924 zostaje elewem Szkoły Podchorążych, kontynuuje naukę w Oficerskiej Szkole Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej, która kończy 15.08.1928 r. zostaje podporucznikiem, otrzymuje Medal 10-Lecia Odzyskania Niepodległości, wcielony do 31 p.p. Strzelców Kaniowskich w Łodzi, obejmuje funkcję dowódcy kompanii, 1.01.1933 r. otrzymuje stopień porucznika, 1935 r.- przechodzi na emeryturę w związku z utratę 50% zdrowia w wyniku odniesionych ran, podczas mobilizacji w 1939 r. wcielony do 31 p.p. Strz. Kan. i rozpoczyna szlak bojowy z Armią "Łódź", po kapitulacji powraca do Zduńskiej Woli, jest szykanowany i prześladowany, przebywa w więzieniu sieradzkim jako zakładnik, po zwolnieniu ukrywa się, w marcu 1940 r. wraz z żoną i córką zostaje wywieziony do wsi Sułoszowa - areszt domowy, zmienia miejsce pobytu na Częstochowę, , należy do tajnej organizacji, 10.12.1941 r. zostaje zadenuncjowany i osadzony w Wydziale Śledczym Zakładu Karnego w Częstochowie, gdzie 1.01.1942 r. umiera w wyniku doznanych szykan i ran. Zwłoki podstępnie zdobyto i pochowano na cmentarzu częstochowskim na Kulach. W roku 1972 ekshumacja prochów i złożenie na cmentarzu w Zduńskiej Woli. W 1985 r. za zasługi Ministerstwo Spraw Wojskowych w Londynie nadało mu pośmiertnie Krzyż Kampanii Wrześniowej 1939 r.

Władysław Hipolit Kowalewski miał z żoną Ireną Zabłocką córkę Wiesławę, natomiast z Józefą Kołopoleską miał nieślubnego syna (ur. 1932 r.) - Władysława Kołopoleskiego. Jedynym dzieckiem, synem Władysława Kołopoleskiego i Czesławy Perlińskiej jest Krzysztof Kołopoleski (ur. 1964 r.) - (autor tego postu)
kk110
Aktywny
Aktywny
Imię i nazwisko: Krzysztof K.

Powrót do K____cron