20232. Kruczkowski Kalikst (ur. 1815)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kruczkowski Kalikst (ur. 1815)

Postprzez Genealogia Polakow » 23.03.2013

Kalikst Kruczkowski, Ur. 1815 Chudykowice, pow. borszczowski. W 1848 był nauczycielem gimnazjalnym w Nowym Sączu, a w latach 1856-62 pełnił tam funkcję dyrektora (Sitek, 1968, s. 47). Według Słowikowskiego (1939, s. 127) nie był uległy władzom administracyjnym i w stosunku do młodzieży kierował się daleko posuniętym patriotyzmem, narażając nawet własne stanowisko z tego powodu. Kiedy w r. 1861 odmówił staroście sądeckiemu, Kalitowskiemu prowadzenia dochodzeń w sprawie rozdanych przez młodzież na nabożeństwie ku czci J. Lelewela ulotek z pieśniami A. Felińskiego, został pozbawiony dyrektorstwa i przeniesiony do Gimnazjum św. Anny w Krakowie na stanowisko nauczyciela. Pracował tam do r. 1866 (Leniek, 1888). Z Krakowa przybył do Wadowic; nominacyą na prowizorycznego kierownika otrzymał dnia 21 sierpnia 1866 r.; jako rzeczywisty dyrektor pełnił obowiązki od 5 lutego 1868 do 23 czerwca 1872 roku (Karbowiak, 1892, s. 32). Po sześciu latach wrócił do wschodniej Galicji. M. in. był dyrektorem Gimnazjum w Kołomyi. Dalsze jego losy nie są znane. O latach pracy Kruczkowskiego w Nowym Sączu pisał K. Chłędowski (1955, s. 258): W Sączu dostałem się na pensją do dyrektora gimnazjalnego, Kruczkowskiego, gdzie bardzo byłem zadowolony. (...) Pan Kruczkowski, spokojny, flegmatyczny profesor, w złotych okularach, lubił długo spać i chodzić w szlafroku, równego był humoru i bardzośmy go lubili. Jego żona, starsza od niego, pochodziła z niemiecko - galicyjskiej urzędniczej rodziny. Chłędowski brał prywatne lekcje z francuskiego u K. Kruczkowskiego, ale Boże zmiłuj się, jakie to były lekcje, sam dyrektor niewiele umiał (tamże, s. 264).

Bibliografia (spis)
Studnicki G (oprac) w: DyrektorzyGimnazjum i Liceumim. M. Wadowity w Wadowicach, wydano staraniem Stowarzyszenia Absolwentów LO im. M. Wadowity


:drzewo: Genealogia Kruczkowskich
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do K____