1645. Topolnicka Fenna (ok. 1660-ok. 1710)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Topolnicka Fenna (ok. 1660-ok. 1710)

Postprzez Darek » 30.11.2008

Fenna Topolnicka h. Sas, pierwsza córka Waśka, zamężna z Grzegorzem Kulczyckim Smietanką, prezbiterem greckokatolickim. Pierwszy dokument, dotyczący Fenny wystawiono w 1682 r., dotyczył on posagu Fenny na dobrach w Kulczycach. Kolejna informacja o niej pochodzi z 1687 r. Wówczas to Fenna wraz z mężem złożyła w sądzie, bez podania przedmiotu sprawy, protest przeciwko Kulczyckim. Dotyczył on sporu gruntowego . W 1688 r. przeciwko małżeństwu wystąpił Bazyli Kulczycki Czopik. W 1689 r. przeciwko nim w sporze o ziemię prawnie wystąpiła Ewa Czajkowska, wdowa po Janie Topolnickim, dziedziczka dóbr w Kulczycach z synem Piotrem . Ostatni dokument dotyczący Fenny pochodzi z 1691 r. Przeciwko niej i jej mężowi oraz synowi Janowi wystąpili Jan Kulczycki Kaszkiewicz, prezbiter greckokatolicki w Kulczycach i jego syn Szymon Kulczycki z Fesianną Sokołowną oraz ich syn Bazyli Kulczycki, w sprawie o zniesławienie . Oprócz syna Jana, wymienianego w powyższym dokumencie, nie mamy informacji o innych dzieciach Fenny i Grzegorza.
Z powyższych informacji wynika, że Fenna była właścicielką części Kulczyc, gdzie zapewne mieszkała wraz z rodziną. W latach 1687 – 1691, wraz z mężem występowała w sądzie 4 razy, skarżąc, bądź odpowiadając na stawiane jej zarzuty. W pierwszym dokumencie, który dotyczył Fenny, ojciec zapisał jej posag na dobrach w Kulczycach. Wyznaczenie posagu, który wnosiła ona do małżeństwa, oznaczało jednocześnie jej część spadkową. Przeważnie posag dawano w formie pieniężnej, rzadko w postaci dóbr nieruchomych, tak jak to miało miejsce w przypadku Fenny. Dobra, które dawano w posagu mogły być nabyte ale czasami gdy rodzina nie miała pieniędzy zapisywano posag w dobrach dziedzicznych, który bracia mogli po śmierci ojca wykupić. Córka mogła domagać się należnego posagu dopiero po śmierci ojca
Avatar użytkownika
Darek
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Niepołomice

Powrót do T____