1586. Kwiatkowski Franciszek (ur. 1921)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kwiatkowski Franciszek (ur. 1921)

Postprzez Darek » 25.11.2008

Franciszek Kwiatkowski "Kłos" ur. 18.3.1921 Nowa Wrona, pow. płoński, rolnik, żołnierz NSZ/AK, ps. „Kłos” Syn Czesława i Marii z Krynickich. Po ukończeniu szkoły powszechnej kształcił się w średniej szkole rolniczej, którą ukończył po wojnie.
Podczas okupacji niemieckiej od 1942 żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych w oddziale dowodzonym przez Witolda Grzebskiego „Motora”. Pełnił funkcję d-cy gminy Szumlin NSZ od X 1943 do VI 1944. Następnie po scaleniu NSZ z AK od VII 1944 do I 1945 w AK. Pełnił w tym okresie czasu funkcję z-cy d-cy gminy Szumlin AK. W jego zabudowaniach znajdowała się kwatera główna komendy powiatu Płońsk NSZ, przechowywano archiwum organizacji oraz magazyn broni. Po wkroczeniu wojsk sowieckich nadal czynny w konspiracji NSZ potem NZW. Mieszkał w rodzinnej wsi gdzie prowadził gospodarstwo rolne. Zatrzymany przez UB 25 IX 1948 i uwięziony. Wyrokiem WSR Warszawa z 19 VIII 1949, sygn. akt Sr. 1193/49 skazany na karę 10 lat więzienia oraz na lat pozbawiony praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz przepadek mienia na rzecz Skarbu Państwa.
Sądzony przez WSR Warszawa w składzie Mieczysław Widaj – przewodniczący, Karol Talakiewicz i Bolesław Bomba- ławnicy.
Postanowieniem Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, sygn. akt Cs. Un. 106/93 wyrok wydany przez b,. WSR Warszawa został uznany za nieważny jako wydany za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.
Odznaczony Krzyżem Partyzanckim.


[Tadeusz Łaszczewski za: http://www.stankiewicz.e.pl]
Avatar użytkownika
Darek
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Niepołomice

Odp: Kwiatkowski Franciszek (ur. 1921)

Postprzez jerzy » 31.05.2012

Kwiatkowski Franciszek, miejsce urodzenia, Litobrok gm. Zatory pow. Pułtusk, miejsce zamieszkania gm.Niedzwiedzica, imiona rodziców Wojciech i Eleonora.
Nowogródzki Dziennik Wojewódzki 7 kwietnia 1933 r.
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)


Powrót do K____