25757. Kolbe Bronisław

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Kolbe Bronisław

Postprzez JuliuszZ » 16.08.2014

Bronisław Dominik Kolbe (ur. 14 lipca 1876 we Włocławku, zm. 18 lutego 1941 w Krakowie) – inżynier górniczy.

Syn Henryka i Bronisławy Gabrieli z Kwiatkowskich (Polskim Słowniku Biograficznym podano imię ojca – Dominik, natomiast w Archiwum Państwowym w Toruniu, oddział we Włocławku, zachował się odpis aktu chrztu Bronisława Dominika Kolbe, syna Henryka Kolbe i Bronisławy z Kwiatkowskich; w tym samym archiwum zachowane są dokumenty związane z Dominikiem Kwiatkowskim, ur. ok. 1787, dziadkiem Bronisława Kolbe).
Do gimnazjum uczęszczał w Kaliszu, potem dwa lata studiował chemię w Karlsruhe, a od 1899 podjął studia górnicze w Karlsruhe, które ukończył w 1903. W 1904 został głównym inżynierem kopalni "Jerzy" w Niwce k. Sosnowca, potem od 1907 do 1911 w KWK "Maria" (Grodziec I), a następnie objął stanowisko naczelnego inżyniera, później zaś dyrektora ds. technicznych w kopalni "Grodziec". Od 1919 do 1920 podjął pracę w Ministerstwie Przemysłu i Handlu (departament górnictwa). Później zajął się przez dwa lata górnictwem węgla brunatnego, kierując do 1922 Kopalniami Węgla Brunatnego w Sierakowie (kopalnie te zalane zostały w roku 1924). W 1922 został dyrektorem Kopalni Węgla Kamiennego "Jerzy" (dziś nieczynnej) w Dąbrówce Małej. Od roku 1929 kierował należącymi do rodu Hohenlohe zakładami wydobywczo-przetwórczymi, w skład których wchodziła m.in. nieistniejąca już huta cynku i ołowiu w Wełnowcu. Od wybuchu II wojny światowej mieszkał w Krakowie.

Rodzicami chrzestnymi Bronisława Kolbe byli Stefan-Wincenty-Andrzej Szczotkowski (ojciec Zygmunta Szczotkowskiego, ur.1877, zm.1943, również inżyniera górniczego, wieloletniego dyrektora Kopalni "Janina" w Libiążu) i Zofia Kwiatkowska. Przyrodnią starszą siostrą Bronisława Kolbe była Maria Filomena Szczotkowska z domu Kolbe, matka Zygmunta Szczotkowskiego. Bronisław Kolbe był ojcem Jerzego Kolbe, profesora AGH.

Zobacz też:
Bibliografia (spis)
Polski Słownik Biograficzny
Archiwum Państwowe w Toruniu, oddział Włocławek

Źródło:
Wikipedia
Juliusz Zieliński
Avatar użytkownika
JuliuszZ
Zaawansowany
Zaawansowany
Medale: 1
Wartościowy artykuł (1)

Powrót do K____