585. Laveaux Ludwik (de) s. Ludwika

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Laveaux Ludwik (de) s. Ludwika

Postprzez Darek » 20.05.2008

Ludwik de Laveaux, 28.02.1785 Jankowice k. Janikowa, zm. 23.09.1870 Kraków, syn Ludwika i Aleksandry Kosteckiej wychowywany był przez wuja Alojzego Hulewicza (chrzestnego) i babkę z domu Corticelli (matkę matki). Chodził do szkoły w Sandomierzu, studiował jako słuchacz na Uniwersytecie Jagiellońskim i służył w straży przybocznej ks. Józefa Poniatowskiego "gidami zwanej". W Krakowie kochał się w pannie Emilii Parys (która wyszła potem za generała Moranda).

Napisał:
* Obrazy piękności natury - wyd. Kraków 1828
* Górale beskidowi
* Postęp obyczajów społecznych w wieku XIX-tym na wyższym świecie
* Uwagi krytyczne nad życiem Szymona Corticelli - wyd. Biblioteka Warszawska 1854
* liczne artykuły w prasie
* pamiętniki (rękopis, wydany 8 lat po jego śmierci)

W 1806 otrzymał od babki wieść Bokszyszki na Litwie (jednak daru nie przyjął, co poskutkowało przekazaniem jej oo. Bonifratrom z Lublina), 1.4.1808 kupił część wsi Rycerka w Beskidzie Śląskim, której właścicielem był do roku 1840, gdzie zamieszkał po ślubie z Felicją Popiel. W 1817 po odsprzedaniu połowy majętności żony jej starszej siostrze, kupił Wolę Radziszowską koło Kalwarii Zebrzydowskiej. W roku 1828 kupił część sąsiedniej wsi Podchybie poszerzając własność i rozbudowując tam pałac. Znaczną część czasu rodzina spędzała we własnym domu w Krakowie (obecnie Potockiego 10). W 1856 kupili dom przy ulicy Mikołajskiej (obecnie 6) a po jego sprzedaniu w 1859, dom przy ulicy Floriańskiej (obecnie 19). Dom ten odziedziczył jego syn, August (163/171).

[nad. Krzysztof Pochwalski, uzup.: GP]

:drzewo: Genealogia rodziny de Laveaux
Avatar użytkownika
Darek
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Niepołomice

Powrót do L____