7632. Dąbrowa Stara, pow. wolsztyński

Dąbrowa Stara, pow. wolsztyński

Postprzez genarch » 04.04.2010

DĄBROWA STARA z folwarkami: BŁOCKO, GOŚCIESZYN i ZDROGOWO
POWIAT: WOLSZTYŃSKI

WŁAŚCICIEL: ZYGMUNT hr KURNATOWSKI

1929 - Dobra rycerskie Dąbrowa Stara, z rezydencją w Gościeszynie, pow. wolsztyński, są obecnie własnością hr. Kurnatowskiego z Przysieki Starej.

Od 600 lat były własnością rodziny hr. Mielżyńskich, przeszły w spadku na hr. Jezierską z Mielżyńskich, która sprzedała je obecnemu właścicielowi.
Objąwszy w posiadanie majątek, hr Kurnatowski zajął się gorliwie uprzemysłowieniem i stworzeniem w nim wysokiej kultury rolnej. Połączył folwarki tych dóbr: Błocko, Zdrogowo, Gościeszyn i Dąbrowę Starą 25-cio kilometrową kolejką do własnej zwrotnicy na st. kol. Tłoki.
Wybudował znaczną ilość masywnych budynków gospodarczych, oraz mieszkalnych dla robotników, skanalizował i zelektryfikował Gościeszyn.

Gorzelnia w Gościeszynie jest w stanie wyprodukować rocznie 4.500 hektolitrów okowity, zaopatrzona jest w najnowsze aparaty. Przy niej znajduje się suszarnia z produkcją dzienną 100 centarów płatków ziemniaczanych i odgoryczarnia łubinu.
Mączkarnia w Błocku jest również w stanie przerobić dziennie 800 centarów ziemniaków, produkując 200 centarów mączki. Przy mączkami znajduje się wodociąg wietrzny dla irygacji łęgów wodami z fabryki.
Tartak parowy, wystawiony w 1901 r., zaspakaja własne oraz potrzeby okolicznych włościan. Przy nim znajduje się stolarnia parowa, wyrabiająca sprzęty domowe, ślusarnia, pędzona motorem Daimlera, reperująca maszyny przemysłowe i pługi parowe.
Fabryka parowa torfowych brykietów, wystawiona w r. 1902, produkuje latem około 10miljonów sztuk dostarczając opału dla całego majątku. W dobrach prowadzi się hodowlę zbóż kłosowych i okopowin. Produkuje się nasienie buraków cukrowych.

Piękny w stylu klasycznym pałac w Gościeszynie, posiadający wielką bibljotekę i galerję obrazów, został wybudowany przez hr. Kurnatowskiego w latach 1904|1910. Onże przebudował w stylu barokowym kościół w Gościeszynie, oraz wzniósł wspaniały grobowiec rodzinny w stylu gotyckim.

Adres majątku: poczta Gościeszyn, tel. Wolsztyn 16, stacja kolej. Tłoki, pow. Wolsztyn.

Bibliografia (spis)
Złota Księga Ziemiaństwa...
Sentymentalne podróże na Kresy - serdecznie polecam
Genealogiczne.plponad 46 tys. nagrobków z Polski, Ukrainy, Białorusi, Łotwy i Litwy"
Członek MTG - http://www.mtg-malopolska.org.pl/
Avatar użytkownika
genarch
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Cała Polska
Imię i nazwisko: Marta Czerwieniec

Powrót do Miejsca D