39644. Jarzębina

Przepisy kulinarne z zapisów naszych prababć, dawne sposoby domowe, tajemnice kucharskie i gospodarcze. Upiecz ciasto wg przepisu i poczuj smak świąt sprzed 100 lat.
* CO W DZIALE? - Przepisy, sposoby, metody, zwyczaje, wróżby - ważne że wszystkie takie o długiej tradycji, a może ktoś ma zapiski prababci?
* TYTUŁY - Przy przepisach proszę podawać orientacyjnie rok.
* OPINIE - Bardzo będzie miło jeśli ktoś przygotowuje potrawę wg przepisu i podzieli się wrażeniami smakowymi. A może zdjęcie jak wyglądała przyrządzona potrawa

Jarzębina

Postprzez Ludwik » 19.02.2021

Ta konfitura bardzo jest używaną jako szczególniej na kaszel pomocną. Wziąść funt jarzębiny dojrzałej ale jeszcze twardej, sparzyć w studziennej wodzie wrzącej, odcedzić na sito, wypłókać w zimnej wodzie także studziennej i położyć na sicie, a wziąść dwa funty cukru, szklankę wody i zrobić syrop, nalać zimnym jarzębinę, niech dni dwa postoi, potem zlać syrop, dodać funt cukru, szklankę wody przesmażyć i włożyć jarzębinę, usmażyć dobrze aby nie była surową, niech jakiś czas w syropie postoi, dalej postąpić jak wyżej powiedziano. Jeżeli syropowe konfitury zcukrzeją się, końce lub brzegi można użyć na suche. W Kijowie w ten sposób nieraz z płynnych robią konfitury suche. Do smażenia konfitur nie trzeba pierwszego gatunku cukru, dobra bardzo czysta mączka na ten użytek, ale do obsypywania owoców trzeba białego dobrego cukru.

:ksiazka:
Bibliografia (spis)
http://przepisy.098.pl/- „PRAKTYCZNY Kucharz Warszawski” zawierający 1503 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych. (Warszawa 1886)
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do Przepisy kulinarne prababć, porady i zwyczaje