8396. Bylina h.Belina

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bylina h.Belina

Postprzez jerzy » 23.04.2010

BYLINA h. BELINA. Taż familia co Belina. Z piszących się Bylina, jedni mieli przydomek Olbracht, inni Stawski; pierwsi głównie gnie¬ździli się w Małopolsce i na Rusi Czerwonej. Z nich Mikołaj, kanonik krakowski, mąż wielkiej nauki, dwukrotnie 1448 i 1461 r. rektor akademii krakowskiej. N. szedł pieszo na ochotnika do szturmu Połocka 1581 roku; Jan podpisał elekcyę 1632 r. Jan, sekretarz królewski 1641 r., dziedzic dóbr Leszczyny, podstoli krakowski, cytowany w Vol. Leg. 1658 roku, w 1661 r. został surogatorem starostwa krakowskiego; poślubił Maryę Bogusz i z niej miał córkę N. lv. Humieniecką, 2v. Stadnicką, 3v. za Aleksandrem Tymienieckim, cześnikiem sieradzkim. Marcin, dziedzic dóbr wsi Jeżów, w pow. sandeckim, ożeniony z N. Jordan, był zamordowany od opryszków koło 1650 r.; jego brat Konstanty, towarzysz husarski w pułku słynnego Stefana Czarnieckiego, poległ w obronie Krakowa 1655 r. Jan, komornik graniczny biecki 1680 r. Maryan, regent grodzki rawski 1692 r.
Franciszek, Krzysztof, Fłoryan, Jan, Wincenty i Ignacy 1782 roku, a Piotr, wnuk Franciszka, urzędnik we Lwowie, w 1852 r. wylegitymowani w Oalicyi z przydomkiem Olbracht.
Stanisław z synami: Leonem i Julianem, Heronim z synami: Adamem i Bazylim i Mikołaj z synem Janem wylegitymowani w Cesarstwie 1858 r i zapisani do ksiąg szlachty gub. mińskiej. Józef i Stanisław, sy¬nowie Ignacego, i Aloizy, syn Stefana, z synami wylegitymowani w Cesarstwie.
ttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Re: Bylina

Postprzez jerzy » 23.04.2010

BYLINA. P. Boniecki podaje obszerny artykuł o Bylinach w ziemi czerskiej i przypuszcza, że należą do herbu Belina, z których niektórzy przybrali nazwisko Suski. Licznie rozrodzeni, pisali się na Suchy, Kamieńcu i Ossowie. Tobiasz, dziedzic dóbr Wielkiej Suchy 1470 r., pozostawał synów: Stanisława, Tobiasza i Jana. Z nich Stanisław, chorąży 1517 r., cześnik warszawski i starosta czerski 1522 r., miał dwie żony: Małgorzatę z Sobienia, sędziankę czerską, z której dzieci: Stanisław, Aaron, Barbara za Jakóbcm Zimnickim, Anna za Mikołajem Tarnowskim i Zofia, żona Jakóba Ryniewskiego, z. drugiej zaś żony Anny Parys dzieci: Mikołaj, Walenty, Jan, Andrzej, Jan-Olbracht, Dorota za Wojciechem Pogroszewskim, Katarzyna, żona Feliksa Parysa i Małgorzata, żona Jerzego Głuszyńskiego. Z tych: Stanisław był proboszczem w Promny, Mikołaj żonaty z Katarzyną Konopińską, Jan z żony Barbary Bonieckiej miał syna Stanisława, a Aaron, dziedzic dóbr Pokrzywny i Brańczycy, z żony Anny Skulskicj pozostawił córki: Magdalenę za Stanisławem Staniszewskim, Bogumiłę za Stanisławem Bonieckim, sędzim grodzkim czerskim, i synów: Mikołaja, Olbrachta, Jakóba, Krzysztofa, Kacpra i Adama. Z których: Mikołaj, podkomorzy czerski 1575 r., pozostawił synów: Krzysztofa,
Stanisława, Mikołaja i córki: Jadwigę za Mikołajem Gromnickim, Marynę za Adamem Bielickim, Annę Piotrowa Okręglicką i Małgorzatę, żonę N Rudzkiego. Z nich Stanisław, z żony Małgorzaty Wierzbińskiej, pozostawił synów: Jana, Heronima i Stanisława.
Olbracht, syn Aarona, miał synów: Macieja, Stanisława i Wawrzyńca; z których Maciej, dziedzic dóbr Suchy, z żony Zofii Staniszewskiej, miał syna Jana, żonatego z Jadwigą Zawisza, po której synowie: Wojciech ożeniony z Maryanną Zamoyską, Maciej i Jan.
Jakób, syn Aarona, właściciel dóbr Laski 1606 r., z żony Zofii Lewickiej pozostawił synów: Aleksandra, Jakóba i Adama. Z nich: Aleksan¬der miał syna Aleksandra, żonatego z Katarzyną Kłopocką, Jakób, z żony Doroty Rzyśkówny, pozostawił synów: Tomasza i Adama, a Adam, naj¬młodszy syn Jakóba, poślubił Marancyę Świdzińską i z niej miał dzieci: Maksymiliana, Stanisława, Wawrzyńca i Helenę za Marcyanem Ossowskim.
Krzysztof, syn Aarona, dziedzic dóbr Pokrzywny 1590 r., zaślubił Dorotę Boską i z niej miał synów: Marcyana i Żełisława, z których Marcyan, dziedzic na Pokrzywny, Brześcach i Brańczycy, z żony Jadwigi Goiszewskiej pozostawił syna Adama, żonatego z Dorotą Komońską, a Żelisław był ożenionym z Maryną Branecką.
Wojciech, koniuszy królewski 1606 r. Kazimierz podpisał elekcyę z ziemią czerską 1697 r. Maciej, stolnik wizki 1738 r., z żony Anny Madalińskiej pozostawił synów: Ludwika i Stanisława. (Bon.)
ttp://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)


Powrót do B____cron