4292. Traugutt Romuald (1826-1864)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Traugutt Romuald (1826-1864)

Postprzez Marcin » 01.10.2009

Romuald Traugutt, h. Ślepowron, ur. 16.01.1826 Szostaków, gub grodzieńska, zgładzony 05.08.1864 Warszawa, s. Alojzego i Ludwiki Błockiej (linia pochodzenia od Mieszka I)
Generał, dyktator powstania Styczniowego.

Urodzony na Polesiu, w kraju lasów i bagien. Wychowywany w duchu patriotyzmu przez babkę - księżną Szujską, zam. Błocką. Ukończył gimnazjum w Świsłoczy, za którego ukończenie z dobrymi wynikami otrzymał stopień wojskowy chorążego. Od 1845 w wojsku - początkowo w szkole oficerskiej w Żelechowie. Już jako oficer był wysłany z oddziałem do tłumienia powstania węgierskiego, gdzie Traugutt brał udział w bitwach. Spotkał tam m.in. Józefa Bema i Piotra Wysockiego. Za waleczność otrzymał później order św. Anny II klasy. W Żelechowie w 1852 wziął ślub z córką warszawskiego jubilera - Anną Emilią Pikiel, c. Augusta i Krystyny Bayll (treść aktu małżeństwa). Od 1853 - 1856 był wysłany do walk w czasie Wojny Krymskiej, gdzie awansował na stopień kapitana sztabowego i został adiutantem Sztabu Głównego. mieszkał następnie w Odessie, Charkowie, Petersburgu pełniąc różne wojskowe funkcje sztabowe. Między 10.1859-5.1860 zmarło 5 bliskich mu osób: córka, babka, dziadek stryjeczny, żona i syn. Te wydarzenia wywołały u niego depresję z której otrząsnął się trochę w 6.1860 biorąc ślub z Antoniną Kościuszko, wnuczką brata Tadeusza a wcześniej żoną bratanka Adama Mickiewicza (koligacja). 1862 porzucił ostatecznie służbę w wojsku carskim w stopniu podpułkownika, przeżywszy w tym czasie śmierć kolejnego syna. Do Powstania Styczniowego dołączył w kwietniu 1863 biorąc pod pseudonimem Michał Czarnecki udział z oddziałem kobryńskim w walkach m.in pod Horkami (gdzie nie stracił ani jednego żołnierza odnosząc sukces) i Kołodnem. Po tych wydarzeniach przebywał jakiś czas w majątku Elizy Orzeszkowej. Udał się do Warszawy gdzie otrzymał awans na generała, wysłany do Paryża szukał sprzymierzeńców. Po powrocie w październiku 1863 został wybrany dyktatorem. czasie ciężkiej zimy organizował rząd, zreorganizował armię i zaopatrzenie, wydał także dekret o uwłaszczeniu chłopów. Wprowadził jednolitą organizację wojsk polskich, tworząc 4 korpusy podzielone na kompanie, bataliony i pułki. Wprowadził także zmiany w polityce zagranicznej m.in dymisjonując Mierosławskiego. Zabiegał także o wsparcie i pożyczki w Watykanie i różnych miejscach Europy, Wszystkie te i inne działania miały wesprzeć sukces powstania. Mimo to siła aresztowań i terroru przybliżała upadek powstania. Aresztowany został w nocy z 10 na 11 kwietnia 1864. Kilka miesięcy przesłuchań nie przyniosło rezultatów. Traugutt nie wydał nikogo i został 5 sierpnia powieszony na stokach Cytadeli w Warszawie przy śpiewie tłumów "Święty Boże". Pochowany we wspólnym grobie z innymi powieszonymi. Na miejscu kaźni cech krawców usypał niewielką górkę i postawił krzyż. Obecnie jest tam pochowanych 5 odnalezionych czaszek - jak się przypuszcza przywódców powstania. Wiele osób uważało że przymioty osobowe, zachowanie i czyny zasługują na szczególny podziw, z tego powodu poczyniono starania o jego beatyfikację. Gorącym zwolennikiem tej idei był kardynał Stefan Wyszyński. proces wspiera także prymas Józef Glemp.

:osoba: Romauld Traugutt jako Prawdziwy Polak - jego krąg znajomy i przyjaciół
:info2: Pamięci Traugutta - wiersz Kornela Ujejskiego
"Ateista - to ktoś wierzący w brak wiary, i twierdzący że wierzenie jest bez sensu"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Oczami Elizy Orzeszkowej

Postprzez Marcin » 02.10.2009

Miał trzydzieści sześć lat, wzrost średni, budowę ciała więcej sprężystą i szczupłą niż silną, a w ruchach łatwych, pewnych siebie, w postawie wyprostowanej coś co przypominało typy wojskowe. Od pierwszego wejrzenia rzucała się w oczy głęboka czarność jego włosów [...]. Oczu niełatwo było dostrzec, bo okrywały je szkła okularów, lecz wśród owalu śniadej twarzy uwagę zwracały usta bez uśmiechu, spokojne i poważne [...]. W powierzchowności tej uderzał przede wszystkim wyraz myśli surowej, skupionej, małomównej. Nic miękkiego, giętkiego, ugrzecznionego, nic z łatwością wylewającego się na zewnątrz. Tylko myśl jakaś panująca, przeogromna [...] i pod jej pokładem jakiś tajemny upał uczuć [opowiadanie "Oni" z cyklu: "Gloria victis"]
"Ateista - to ktoś wierzący w brak wiary, i twierdzący że wierzenie jest bez sensu"
Avatar użytkownika
Marcin
Administrator
Administrator
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Pomoc techniczna (1)
Imię i nazwisko: Marcin Niewalda

Re: Traugutt Romuald (1826-1864)

Postprzez mikor » 07.09.2010

Najważniejsze opracowania o Traugucie to dzieła Mariana Karola Dubieckiego, jego współpracownika z czasów powstania, późniejszego sybiraka:
- Dubiecki Marian, Bohaterski naczelnik powstania styczniowego (Romuald Traugutt, Warszawa 1918
- Dubiecki Marian, Romuald Traugutt i jego dyktatura podczas powstania styczniowego 1863-1864, Kijów 1911
mikor
Aktywny Animator
Aktywny Animator
Lokalizacja: Kraków


Powrót do T____