Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Mościcki Walenty (1796-1865)

24.11.2008 11:52
Walenty Mościcki ur. 1796
[blok]
  1. Ślub z Faustyną Pilitowską w roku 1834 prawdopodobnie w parafii Sońsk, ponieważ w Skrobocinie znajdował się majątek dzierżawny Piotra i Józefy Pilitowskich - najprawdopodobniej rodziców Faustyny.
  2. 15 lutego 1835 r urodził się w Spondoszynie w parafii Łopacin Faustyn Walenty (syn). Walenty był wówczas dzierżawcą majątku. Rodzicami chrzestnymi byli Paweł Mościcki lat 65 dzierżawca we wsi Godacze Górne i Marianna z Grzybowskich Pilitowska wdowa „posesorka dzierżawna” w Choszczewie. Walenty w akcie chrztu określony jest jako „posesor dzierżawny” w Spondoszynie.
  3. 26 października 1836 roku urodziła się w Łopacinie Elżbieta Nimfa (córka) Rodzicami chrzestnymi byli Wiktoria Mościcka z Żukowskich, żona Pawła, zamieszkała we wsi Godacze Górne i ksiądz M. Krupiński. Walenty był dzierżawcą wsi Łopacin.
  4. 1 marca 1839 roku w Łopacinie urodził się Konstanty Grzegorz (syn). Rodzicami chrzestnymi byli Eleonora i Antoni Szembodscy oraz Józefa i Piotr Pilitowscy ze Skrobocina w dobrach Łopacin.
  5. Poza Łopacinem urodziły się inne dzieci: Faustyna , Stanisław, Karol, Agnieszka, Józefa i Amelia .
  6. Na przełomie roku 1853 i 1854 Walenty zakupił majątek Klice w parafii Lekowo. Opis tego wydarzenia znajduje się na stronie 1 ksiąg wieczystych majątku odnalezionych w archiwum państwowym w Mławie. W księdze znajdują się też osoby uprawnione do spadku po śmierci Walentyna. Znamienne jest, że nie jest wymieniona córka Faustyna. Na następnych stronach są adnotacje o tym, że Faustyn odkupił od siostry Elżbiety przynależną jej część majątku oraz, że sprzedał do Paulinowi Bojanowskiemu, szwagrowi (żoną Faustyna była Stefania Bojanowska córka Michała) oraz wymienione są osoby mające prawo do spadku po Paulinie Bojanowskim . Dwie z córek po zamążpójściu nosiły nazwisko Olszewska. Rodzina Bojanowskich mieszka do dziś i w Lekowie ma grobowiec rodzinny opisany jako „Bojanowscy z Klic”.
  7. Faustyna Mościcka, po śmierci Walentego w roku 1865, pochowała go w Lekowie wspólnie ze jego znacznie młodszym bratem Janem , który zginął w powstaniu styczniowym 8 września 1863 r pod Rydzewem. Bezsprzecznie Jan i Walenty są braćmi. Piszą o tym biografowie Ignacego Mościckiego i rodziny Mościckich. Zastanawiająca jest różnica wieku między nimi – 38 lat. Jan i Paweł mieli jeszcze brata Kazimierza

Odpowiedzi (5)

29.11.2008 00:54
Panie Darku,.
podane informacje wskazują z bardzo dużym prawdopodobieństwem z tego co pamiętam na podstawie dokumentów, iż Walenty Mościcki jest moim prapradziadkiem, mój pradziadek Stanisław Mościcki (=3 Stanisław Mościcki) osiedlił się pod Radzyniem Podlaskim, i zapewne stąd te brakujace informacje co do losów tej gałęzi.
pzdr Maciej Jarawski
30.11.2008 01:49
To świetna wiadomość
W takim razie bardzo proszę o uzupełnienie brakującej wiedzy. - Wstawimy ją do drzewa genealogicznego.
17.01.2009 12:05
Dziedobry Darek i Maciej

Chcial bym sie dowiedziec jak to dzrewo geologiczne pracuje i do kturej galezi ja nalaze, niemoge tego rozszyfrowac.

Ja sie nazywam Piotr Moscicki -syn Barbary (z domu Przybylowich) i Andrzj Stanislaw Moscicki (bracia Zbigniew i Ryszard) syn Bozeny ( z domu Hewelt) Witold Moscicki. Moj wujek Zbigniew Moscicki ma wiecej danych.Z tego co ja pamietam nasza linia jest od brata Jgnacego Moscickiego.

Z gory dziejuje.

Piotr
6.12.2010 22:27
Witam!

Niezwykle interesujący wątek oraz drzewo genealogiczne rodu Mościckich. Przejrzałam zgromadzone dokumenty źródłowe oraz zdjęcia nagrobków. Zauważyłam, że jako data urodzenia Walentego Mościckiego wskazana jest data 1796. Natomiast treść nagrobka z Lekowa, gdzie pochowani są Jan Mościcki ("Padł w boju za wolność ojczyzny 08 września 1863 po Rydzewem w wieku 19 lat") głosi:
"Walenty Mościcki właściciel dób Klice zmarł 03 sierpnia 1865 r. przeżywszy 59 lat". Wobec powyższego Walenty Mościcki zmarł w 1865 r. w wieku lat 59. Wychodzi data urodzenia 1806, która wydaje się bardziej prawdopodbna, jeżeli chodzi o różnicę wieku pomiędzy Walentym, a jego młodszym bratem, Janem, który pochowany jest razem z nim w tej samej mogile oraz żoną Faustyną z Pilitowskich.

Mam również pytanie do badaczy rodu Mościckich ( w drzewie podane było nazwisko pana Janusza Olszewskiego). Podano informację, że rodzicami Ignacego Mościckiego (ur.01.12.1867 w Mierzanowie i zm. 02.10 1946 r. w Versoix, Szwajcaria) byli: Faustyn Walenty Mościcki (najstarszy syn Walentego Mościckiego i Faustyny Pilitowskiej, ur. 1835 i zm. 1885) i Stefania Bojanowska (ur.1846). Stefania była córką Michała Ignacego Bojanowskiego i Anieli Niskiej. Ponieważ moja 4xprababcia Joanna pochodziła z rodu Niskich z Długołęki Suwały, parafia Pałuki, interesuje mnie, czy wiedzą coś państwo na temat lat życia i rodziców oraz rodziny Anieli z Niskich.

Pozdrawiam.

Elżbieta
16.10.2012 04:41
Maciej Jarawski ! odezwij się.

Według moich danych Walenty miał syna Stanisława (ur.1840), który ożenił się z Zielińską. Podobno miał czterech synów . Dalej nie wiemy. Podaj dane, to Ci podeślemy, jeśli chcesz, nasz kawałek drzewa.