19057. Rynarzewski Konstanty

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Rynarzewski Konstanty

Postprzez wanka » 15.09.2012

Konstanty Rynarzewski (ur. 1823 w województwie płockim, zm. 7 listopada 1863 w Żelaznej koło Przasnysza)
    – wojskowy polski, oficer armii rosyjskiej, major w powstaniu styczniowym.
    Był synem majora wojsk polskich. Służył jako sztabskapitan niżegorodzkiego pułku piechoty, wraz z którym w latach 60. XIX wieku stacjonował pod Włocławkiem, potem w Ostrołęce. W maju 1863, po potyczce oddziału rosyjskiego z powstańcami pod dowództwem Ignacego Mystkowskiego, przeszedł na stronę polską (istnieje również wersja, że przejście to nastąpiło dopiero w lipcu). Od sierpnia 1863 w stopniu majora był z nominacji Rządu Narodowego naczelnikiem wojskowym powiatu pułtuskiego. Sformował oddział złożony w większości z Kurpiów, liczący 250 strzelców, 160 kosynierów i 30 kawalerzystów.
    Pod koniec października stoczył zwycięską potyczkę pod wsią Czarna. 6 listopada jego oddział, połączony z oddziałem pod dowództwem kapitana Lenartowicza, podjął walkę z przeważającymi siłami rosyjskimi w okolicy wsi Żelazna koło Przasnysza. Ostatecznie oddział Rynarzewskiego zdołał wycofać się za Omulew, ale śmiertelnie ranny dowódca zmarł dzień po bitwie. [wiki]
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do R____