19117. Frycze Karol

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Frycze Karol

Postprzez wanka » 19.09.2012

Karol Frycze vel Fritsch vel Fritsche (ur. 1830 w Warszawie, zm. 24 maja 1863 w Porębie)
    – podpułkownik w powstaniu styczniowym.
    Pochodził z saskiej rodziny osiadłej w Polsce, która uzyskała indygenat na sejmie w 1768. Po ukończeniu szkoły średniej, wyjechał do Francji, gdzie ukończył szkołę inżynierii. Zatrudniony przy budowie Kolei Warszawsko-Petersburskiej.
    Brał udział w przygotowaniach powstańczych. Walczył w oddziale Władysława Cichorskiego ps. Zameczek i Zygmunta Padlewskiego. Dowodził rezerwami w bitwie pod Myszyńcem. Później przeszedł do oddziału Ignacego Mystkowskiego. Pod jego komendą wziął udział w bitwie pod Stokiem, Kietlanką i Łączką. W ostatniej bitwie na czele odrębnego oddziału kosynierów opierał się przeważającej sile wroga. Ciężko ranny w brzuch, zmarł następnego dnia.[wiki]
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do F____cron