10978. Buyno

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Buyno

Postprzez jaybeere » 09.07.2010

Buyno h. Ślepowron, v. Bujno, stara i licznie rozrodzona rodzina mazowiecka — o czym świadczą akta grodzkie i ziemskie ciechanowskie, łomżyńskie i wiskie już w pierwszych latach XV stulecia. Należała do niej wieś Buyny, od której herb Ślepowron nazywany był od XIV wieku „Buyny," była zatem jedną z pierwotnych rodzin używających tego herbu. Od niej pochodzą m.in. Gąsiorowscy, Drągowcy, Idzikowscy, Gawkowscy, Gosiewscy i Kuczyńscy, którzy dopiero w ciągu XV wieku odłączyli się, przyjmując nazwiska od dziedzicznych swych posiadłości.
W II połowie XV w. rodzina Buynów rozdzieliła się na dwie gałęzie, z których jedna pozostała w ziemi łomżyńskiej, w odwiecznym swoim dziedzictwie — wsi Buyny, druga przeniosła się na Podlasie, gdzie założyła kilka osad o nazwie Buyny w powiatach drohickim i bielskim, odróżniając je przydomkami — Stare, Nowe, Kościelne, Podborne itp.

• FRANCISZEK Buyno (1803-1868), s. Ludwika i Zofii Orłowskiej, ziemianin, dziedzic dóbr Broszków w obecnym pow. siedleckim, gm. Kotuń, właściciel domów w Warszawie; ż. Laura Rautenstrauch, c. Józefa, generała wojsk polskich, i Łucji ks. Gedroić; dzieci: Józef, Ludwik, Stanisław, Tadeusz.
Źródło: Kos. III 31-35.

http://polishgenealogy.blogspot.com/2010/07/buyno.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do B____