20391. Zdon Zbigniew

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Zdon Zbigniew

Postprzez wanka » 24.04.2013

ZDON ZBIGNIEW
(1921-1943)
  Syn Mariana i Marii z d. Paszkiewicz urodził się w Wilnie 17 października 1921 w rodzinie inteligenckiej.
  Do 1935 był uczniem Gimnazjum 00. Jezuitów w Wilnie, w 1.1935-1939 kształcił się w Korpusie Kadetów im. Marszał¬ka J. Piłsudskiego we Lwowie, a w 1939/ 40 w Gimnazjum im. A. Mickiewicza w Wilnie.
  Podczas drugiej okupacji sowieckiej okresowo pracował w administracji nie¬ruchomości.
  Na przełomie 1941/42 został w paruset-osobowej grupie wilnian wywieziony na przymusowe roboty do Niemiec, skąd po technicznym przeszkoleniu wysłano go do stoczni w Saint-Nazaire we Francji. Dzięki znajomości języka francuskiego pracował tam także jako tłumacz. Wiosną 1943 skorzystał z urlopu, aby przyjechać do Wil¬na.
  Po przeszkoleniu wojskowym jesienią tegoż roku zgłosił się do oddziału leśnego AK. Tam rozchorował się (za¬palenie jelit) i po kilku tygodniach musiał wrócić do Wilna.
  Dwukrotnie próbował kontynuować służbę partyzancką, ale powracająca choroba zmusiła go do powrotu do domu. Kontynuował jednak działalność konspiracyjną prowadząc skrzynkę kontaktową, zarówno dla potrzeb korespondencyjnych, jak i spotkań czy po bytu kurierów. Oficjalnie pracował w tym okresie jako stróż nocny zakładu samo¬chodowego.
  30 grudnia 1943 poniósł tragiczną śmierć.
  Relacja siostry Danuty Zwarycz
L.J Malinowski
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do Z____