15780. Pawłowski Ryszard

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Pawłowski Ryszard

Postprzez Ludwik » 04.01.2012

Pawłowski Ryszard

Prof. dr hab. n. med. Urodził się w 1954 roku. Po ukończeniu szkół w Kwidzynie studiował biologię na ówczesnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego. Po uzyskaniu tytułu magistra biologii był słuchaczem studium doktoranckiego w Zakładzie Biochemii Klinicznej AMG. Pracę w Zakładzie Medycyny Sądowej AMG rozpoczął w 1979 roku. W 1983 roku uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych na Wydziale Lekarskim AM w Gdańsku na podstawie pracy "Zachowanie się lipidów w interakcji ludzkich lipoprotein o wysokiej gęstości z lipozomami lecytynowymi". W 1993 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny - medycyny sądowej na podstawie ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy naukowej zatytułowanej "Zastosowanie reakcji łańcuchowej polimerazy DNA (metoda PCR ) do ustalania płci osobnika na podstawie badania DNA izolowanego ze śladów biologicznych". Od 1998 roku jest zatrudniony również na etacie profesora w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. W 2003 roku decyzją Prezydenta RP uzyskał tytuł naukowy profesora.

Jest specjalistą badań w zakresie genetyki sądowej, identyfikacji śladów biologicznych poprzez badanie DNA Przyczynił się do sukcesów wymiaru sprawiedliwości poprzez wytypowanie szeregu sprawców zbrodni i ich ujęcia. W dorobku naukowym ma 105 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych, m.in. w Human Genetics, Journal of Forensic Society, Forensic Science International, American Journal of Medical Genetics, Electrophoresis, International Journal of Legal Medicine, Journal of Hypertension.

Syn Maciej (1979 r.) jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UG. Hobby Profesora to piłka siatkowa, muzyka poważna (Wolfgang Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach) i muzyka pop oraz film (Milosz Forman, Frederico Fellini, Woody Allen).


Zobacz też: Współczesna genetyka sądowa
:ksiazka:
Za - http://www.festiwal.gda.pl/servlet/WWW. ... 1&F_TYPE=6
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Odp: Pawłowski Ryszard

Postprzez Ludwik » 04.01.2012

Profesor Ryszard Pawłowski nominowany do tytułu "Człowiek Roku"

Wybór osób do tytułu “Gdańszczanina Roku” przez czytelników prasy wybrzeżowej ma już bogatą tradycję. Tym razem za pośrednictwem “Dziennika Bałtyckiego” czytelnicy wybrali 11 osób spośród przedstawicieli kultury, polityki i społecznego zaangażowania. Wśród nich znalazł się również pracownik nauki, prof. Ryszard Pawłowski, który – jak mało kto – potrafi “wiedzę akademicką przełożyć na ponad przeciętną wykrywalność w kryminalistyce” (słowa komentatora “Dziennika”).

Jako znakomity znawca genetyki, już w 1992 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził badania śladów biologicznych pozostawionych na miejscu przestępstwa, stosując technikę namnożenia DNA. Od tego czasu przyczynił się do znaczącego postępu na polu identyfikacji sprawców przestępstw. Wiele sukcesów policji znanych z mediów, to zasługa nie tylko jego wiedzy naukowej ale również jego pomysłowości i ofiarności. Należy do ludzi skromnych, chociaż jego działalność praktyczna znalazła szerokie uznanie nie tylko wśród prawników-kryminalistyków.
:ksiazka:
za http://www.gumed.edu.pl/14085.html
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)


Powrót do P____