11959. Barański Zbigniew

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Barański Zbigniew

Postprzez wanka » 28.11.2010

Zbigniew Barański profesor

Zbigniew Barański urodził się 7 stycznia 1925 roku w wiosce Tiutków (dziś Ukraina). W roku 1936 rozpoczął naukę w gimnazjum w Trembowli. Wybuch II wojny światowej zmusił go do przerwania edukacji. Ukończył Oficerską Szkołę Łączności w stopniu podporucznika. W autobiografii wspomina: „nie byłem na pierwszej linii frontu, ale zaznałem żołnierskiej poniewierki”.

Po wojnie przyjechał do Wrocławia. W 1952 roku uzyskał na Uniwersytecie Wrocławskim dwa dyplomy: magistra filologii rosyjskiej i magistra filologii słowiańskiej w zakresie filologii bułgarskiej. Jeszcze jako student został zastępcą asystenta w kierowanej przez prof. Mariana Jakóbca Katedrze Historii Literatury Rosyjskiej i Innych Literatur Słowiańskich.

Po magisterium kontynuował studia na Uniwersytecie Leningradzkim. Tam w 1955 roku obronił napisaną pod auspicjami prof. Grzegorza Białego pracę i uzyskał stopień kandydata nauk (odpowiednik polskiego doktoratu). W grudniu podjął pracę na Uniwersytecie Wrocławskim. Kierował też dwiema katedrami - literatury i języka rosyjskiego - w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu, wykładał literaturę rosyjską XX wieku w Instytucie Polsko-Radzieckim w Warszawie i prowadził seminarium magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1961 roku uzyskał habilitację na podstawie monografii „Literatura polska w Rosji na przełomie XIX i XX wieku" i został docentem. Profesorem został w 1971 roku (zwyczajnym w 1979).

Przez dwie kadencje piastował funkcję prodziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1967 roku objął Katedrę Filologii Rosyjskiej w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z Jego inicjatywy zaczął tam wychodzić periodyk naukowy „Studia Rossica Posnaniensia”, który ukazuje się do dziś. W latach 1972-1975 kierował rusycystyką wrocławską, sprawując jednocześnie funkcję dyrektora nowo powstałego Instytutu Filologii Rosyjskiej i Słowiańskiej w Poznaniu. W latach 1984-1987 został wybrany na dyrektora Instytutu Filologii Słowiańskiej UWr.

Był członkiem Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej, prezesem I oddziału Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego, członkiem Komitetu Słowianoznawstwa PAN, członkiem redakcji „Slavii Orientalis”.
UW
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do B____cron