2453. Beyzym

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Beyzym

Postprzez jaybeere » 23.02.2009

Beyzym h. własnego, przedstawiającego w polu czerwonym jeźdźca nagiego z napiętym łukiem i strzałami; nad nim w lewym, górnym rogu tarczy księżyc złoty barkiem na dół, pod nim w prawym rogu podkowa srebrna barkiem do góry; nad tarczą hełm w koronie.
Rodzina ta wzięła nazwisko od wsi Beyzymy w woj. wołyńskim. Piastowali powiatowe urzędy ziemskie przeważnie w pow. krzemienieckim. Podpisali elekcję Stanisława Augusta w 1764 r. z woj. wołyńskim.

• Paweł na Beyzymach Beyzym, horodniczy winnicki, został skarbnikiem 1772 r., a będąc i podstarościm krzemienieckim, awansował 1777 r. na sędziego ziemskiego krzemienieckiego.
W 1785 r. był kawalerem orderu Św. Stanisława, a 1792 r. Orła Białego.
• Jan Beyzym (1850-1912), s. Jana i hr. Olgi Stadnickiej, jezuita z Krakowa, misjonarz na Madagaskarze; ur. w Beyzymach Wielkich na Wołyniu. Opiekun trędowatych, wyczerpany pracą ponad siły, zmarł otoczony nimbem bohaterstwa i świętości. Śmierć nie pozwoliła mu zrealizować innego cichego pragnienia - wyjazdu na Sachalin do pracy misyjnej wśród katorżników. Został beatyfikowany przez Jana Pawła II w Krakowie (18 VIII 2002).
[ Bon. I 176; PSB ]

Beyzym online http://polishgenealogy.blogspot.com/2008/12/beyzym.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do B____