2480. Bąk

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bąk

Postprzez jaybeere » 23.02.2009

Bąk h. Zadora, z Wysokiej in. Bąkowej Góry w pow. piotrkowskim i Grotkowic w pow. szczyrzyckim (1389). Linia kasztelanów rozpierskich nazwała się Rozpierskimi. Długosz pisze, że w drugiej połowie XV wieku Jakub Rozpierski h. Zadora jest właścicielem Grotkowic, Henryk właścicielem Grabi pod Straszęczynem, a Emeryk (ma być Henryk) właścicielem Straszęczyna (Straszęcina).
W 1581 r. Straszęczyn, Grabiny, Góra Zabawska, Matyczn i Wola Górska należały do tej rodziny.
W woj. podolskim dziedziczyli Kalinę, Derewiany, Kniaże, Kulczejowce i Boryszkowce (1565). W 1621 r. otrzymali konsens królewski na wykupienie wójtostwa we wsi Smolnicy w starostwie przemyskim.
W XVI i XVII w. piastowali urzędy ziemskie w powiatach: kamienieckim i halickim.
W XVII wieku Bąkowie zmienili nazwisko i zaczęli się zwać Bąkami-Lanckorońskimi lub po prostu Lanckorońskimi herbu Zadora.

• Zbigniew (zm. 1433), s. Pakosza, piszący się z (Bąkowej) Góry i Grotkowic, 1410 r. podkomorzy sieradzki, 1412 r. kasztelan rozpierski, przezwany Bąkiem, dziedzic Wysokiej in. Bąkowej Góry.
• Zbigniew (zm. p. 1473), s. poprzedniego, 1454 r. kasztelan rozpierski, potem cały rok 1462 kasztelan małogoski. Pisał się z Góry, Grotkowic, lub wprost Rozpierski.
• Zbigniew, s. poprzedniego, kasztelan małogoski 1466 r.
• Zbigniew Bąk ze Straszęczyna, właściciel kilku wsi w pow. pilznieńskim w latach 1508-1536.
• Jan, rotmistrz królewski, został 1630 r. podstolim halickim, a następnie 1642 r. z chorążego kasztelanem halickim.

:drzewo: Strona rodzinna - genealogia rodziny Bąk
:osoba: Stanisław Bąk - biografia

jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do B____