2504. Barański

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Barański

Postprzez jaybeere » 23.02.2009

Barański h. Jastrzębiec, na Wołyniu 1802 r.; wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. wołyńskiej 1852 r.
Źródło: Urus. I 91.


Barański h. Łodzia, wywodzą się z Mazowsza. Jeden z nich piastował urząd regenta grodzkiego i ziemskiego nurskiego (1777), później był podstarościm nurskim (1784), inny był komornikiem granicznym łuckim (1784).
Rodzina ta posiadała m.in. dobra Nowąwieś-Dąbrowę w powiecie tykocińskim, par. Dąbrowa (1817). Być może do tej rodziny należeli też właściciele Kozina i Sadów (ok. 1720).
Wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie w 1844 r.
Źródło: Bon. I 109; Bon. Uzupełnienia 80.

Barański h. Pobóg, na Mazowszu. Wylegitymowali się ze szlachectwa w Królestwie w 1852 r.
Źródło: Bon. I 109; Bon. Uzupełnienia 80.Barański h. Radwan, rodzina małopolska, pisali się z Radwanowic w powiecie proszowskim (Proszowice), woj. krakowskim, będących własnością w drugiej połowie XV wieku licznie rozrodzonej szlachty tego herbu (Dług.). Są jednego pochodzenia z Radwańskimi i Łodzińskimi herbu Radwan, którzy pisali się z Radwanowic lub z Chorągwicy k/ Wieliczki.
Wg Bonieckiego mają pochodzić od Radwańskich z Radwanowic herbu Radwan, a nazwisko mieli wziąć od przydomku Baran (jednego z wielu używanych przez Radwańskich). Jednakże Akta krakowskie wskazują wyraźnie, że nazwisko Baran było pierwotnym przezwiskiem tego rodu, używanym już w XV wieku, a zamienionym prawdopodobnie w XVI stuleciu na modne wówczas, z końcówką -ski. Nie można też wykluczyć, że nazwisko powstało od nazwy jednego z folwarków w Radwanowicach. Rodzina ta udowodniła pochodzenie swoje szlacheckie w sądzie ziemskim lwowskim w 1783 r., oraz w wydziale stanów we Lwowie w 1806 r.
Źródło: Bon. I 110.

Barański h. Rawicz, zapisani do ksiąg szlachty gub. grodzieńskiej przed r. 1831. Być może, członkowie tej rodziny zapisani zostali do ksiąg szlachty gub. kijowskiej 1803 r.
Źródło: Urus. I 92.


Barański h. Ślepowron, wywodzą się prawdop. z Podlasia lub Mazowsza; w XIX stuleciu zamieszkiwali m. in. w Galicji.
Z tej rodziny: Barnaba vel Barnabasz (zm. 1715), franciszkanin, słynący z miłosierdzia dla ubogich; zm. jako gwardian klasztoru w Bieczu.
Źródła: Mał.; Bon. XV 351; Stup. I 15.

Barański - Noty biograficzne tego nazwiska
Barańska - Noty biograficzne tego nazwiska
Fotografie

zob. także: "Rodziny o nazwisku BARAŃSKI" http://www.genealogia.okiem.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=854

http://polishgenealogy.blogspot.com/200 ... anski.html
jaybeere
Kreator Forum
Kreator Forum

Powrót do B____cron