3569. Pochwalski Wincenty Kadłubek (1817-1879)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Pochwalski Wincenty Kadłubek (1817-1879)

Postprzez pochwalisek » 19.07.2009

Wincenty Kadłubek Pochwalski (1817-1879)
Wincenty był strażnikiem skarbowym, gdy w roku 1846 wybuchło powstanie krakowskie. Walczył pod Gdowem, dostał się do niewoli, i za zdradę stanu oraz wyrządzone szkody został skazany na 8 lat więzienia. Wyrok odbywał w więzieniu w Spielbergu (obecnie Brno na Morawach). W archiwum tamtejszego muzeum znajduje jego dossier z zapiskami o stanie zdrowia (że nadaje się do pracy i do chłosty kijami), a także że jest grzeczny i spokojny, ale przebiegły w udawaniu, chociaż uzdolnienia ma średnie. W archiwum klasztoru PP Benedyktynek w Staniątkach znajduje się pozew władz austriackich w Bochni z roku 1847 o wydanie zdeponowanych u Sióstr jego pieniędzy na poczet strat, wyrządzonych Cesarstwu Austriackiemu. Na fali wydarzeń wiosny ludów został zwolniony i wraz z innymi więźniami przyjechał pod koniec marca 1848 do Krakowa, gdzie ich manifestacyjnie witano.
Wincenty przeniósł się następnie do Wieliczki, gdzie zaczął pracować w kopalni soli jako górnik. W roku 1849 ożenił się tam z Marianną Krzyżanowską, z którą spłodził 14 dzieci. Większość ich zmarło w wieku od kilku dni do kilkunastu miesięcy, tylko dwie córki dożyły ponad 20 lat. Sam Wincenty zmarł w wieku 62 lat.

Genealogia Pochwalskich
.
pochwalisek
Zaawansowany
Zaawansowany

Powrót do P____cron