3572. Pochwalski Józef Mikołaj (1888-1963)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Pochwalski Józef Mikołaj (1888-1963)

Postprzez pochwalisek » 19.07.2009

Józef Mikołaj Pochwalski (1888-1963)
malarz grafik, syn malarza Kazimierza (1855-1940) i Zofii z Szarskich, bratanek malarza Władysława (1860-1924), urodził się w Krakowie 10.09.1888, zmarł tamże 28.09.1963. Był żonaty z Austriaczką Matyldą Pfriemer.
Dzieciństwo i młodość spędził w Wiedniu, gdzie jego ojciec był profesorem Akademii Sztuk Pięknych. Po ukończeniu gimnazjum studiował w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, najpierw pod kierunkiem R. Bachera, a następnie w szkole specjalnej F. Rumplera. Pogłębiał później studia malarskie w monachijskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem C. Marra. Po półrocznym pobycie w Paryżu, gdzie wstąpił do Związku Strzeleckiego, wrócił w 1914 do Wiednia. W czasie pierwszej wojny światowej służył w armii austriackiej. Jesienią 1919 przeniósł się do Poznania. Pracował w biurze propagandy Wojska Polskiego. Brał udział w życiu artystycznym miasta, był prezesem tamtejszego oddziału Związku Plastyków. W roku 1920 miał wystawę zbiorową swych prac w Poznaniu. W tym też roku w związku z gwałtownym pogorszeniem się stanu zdrowia przeniósł się do Krakowa. Choroba bardzo zaciążyła na życiu i osobowości Józefa Mikołaja Pochwalskiego. Jego prace nigdy już nie dorównały wysokiemu poziomowi artystycznemu z lat wcześniejszych.
Jako dojrzały już człowiek, w latach 1924-1926 pogłębiał znajomość technik graficznych w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, u Jana Wojnarowskiego, kształcił się też pod kierunkiem Leona Wyczółkowskiego. Początkowo uprawiał malarstwo olejne tworząc pejzaże i portrety. Malował też obrazy religijne. Stopniowo w jego twórczości zaczęła dominować grafika. Należał do Koła Grafików, które przekształciło się w roku 1930 w Towarzystwo Artystów Grafików. Tematyką jego grafik były przeważnie portrety, widoki architektoniczne różnych miast, zabytki oraz exlibrisy. Uprawiał różne techniki graficzne: drzeworyt, litografię akwatintę, mezzotintę. Nie zaniedbywał jednak malarstwa, zarówno pejzaży i martwych natur, jak i portretów. Dużo wystawiał w Krakowie, także w wielu innych polskich miastach, oraz za granicą, w Zagrzebiu, Los Angeles, Sztokholmie, Rzymie, w Niemczech i we Francji.
Twórczości nie zaniedbał w trudnych czasach niemieckiej okupacji, i kontynuował ją po drugiej wojnie światowej do końca życia, w niełatwych dla niego warunkach, próbując również tworzyć w manierze socrealizmu.

Genealogia Pochwalskich
.
pochwalisek
Zaawansowany
Zaawansowany

Powrót do P____