18974. Berezowski Antoni

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Berezowski Antoni

Postprzez wanka » 13.09.2012

Antoni Berezowski (ur. 9 maja 1847 r. w Awratyniu koło Żytomierza,
zm. ok. 22 października 1916 r. (lub ok. 1917 r.) w Bourail na Nowej Kaledonii)
  – polski szlachcic, powstaniec styczniowy, wykonawca nieudanego zamachu na cara Aleksandra II dnia 6 czerwca 1867 r. w Paryżu.
  Syn zubożałego szlachcica, nauczyciela muzyki. W młodości Antoni Berezowski pracował w fabryce, mając 16 lat, wbrew woli ojca, wziął udział w powstaniu styczniowym jako żołnierz pułku jazdy wołyńskiej. Po upadku powstania wyemigrował i od 1865 r. mieszkał w Paryżu, pracując tam jako ślusarz.
  Zamach. Car Aleksander II przyjechał do Paryża 1 czerwca 1867 r. na gospodarczą wystawę światową. Berezowski, obecny na dworcu kolejowym w czasie powitania cara, podjął wtedy zamiar zastrzelenia Aleksandra. 5 czerwca zakupił za 5 franków dwulufowy pistolet, a 6 czerwca udał się w rejon hipodromu Longchamp w Lasku Bulońskim, którędy z parady wojskowej wracał car z dwoma swoimi synami (Władimirem Aleksandrowiczem i późniejszym carem Aleksandrem III) oraz władcą francuskim Napoleonem III. Ok. godz. 17.00 Berezowski oddał strzał, jednak zmodyfikowany przez niego pistolet eksplodował przy wystrzale i kula trafiła w konia jednego z ochraniających imperatora żołnierzy, raniąc również samego Berezowskiego. Tłum widzów pochwycił zamachowca.
  15 lipca 1867 r. odbyła się rozprawa sądowa. Berezowski oświadczył, że wykonał zamach bez wpływu innych osób lub organizacji, a motywowała go chęć walki o niepodległą Polskę i ukarania sprawcy cierpień narodu polskiego po powstaniu styczniowym. Wyraził też żal, że musiał dokonać zamachu w bliskiej Polsce Francji, narażając tym interesy francuskie. Ława przysięgłych departamentu Sekwany uznała te okoliczności za łagodzące i skazała oskarżonego na dożywotnie ciężkie roboty na Nowej Kaledonii.
  Antoni Berezowski został najpierw wywieziony do Tulonu, następnie 24 października 1867 r. opuścił Europę. 8 maja 1868 r. próbował uciec. Dostał się do portu w Numea, ale spóźnił się na statek płynący do Australii. Po dwóch dniach został odnaleziony. W 1886 r. oznajmiono mu o zamianie katorgi na dożywotnie zesłanie. Otrzymał działkę o powierzchni 5 hektarów. Do końca życia pozostał na Nowej Kaledonii, mieszkając w miasteczku Bourail.
  Sporna jest data śmierci Berezowskiego: wg wielu przekazów zmarł on ok. 22 października 1916 r., natomiast podług twierdzenia Rafała Roga w pracy pt.: Polscy królobójcy powstaniec zmarł prawdopodobnie w ok. 1917 r. Tę drugą datę roczną śmierci Berezowskiego podaje Jerzy Besala w swojej książce pt.: Tajemnice historii Polski.
wikipedia.org
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do B____