8281. Bielikowicz v. Bielikoicz h. Bielikoicz

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bielikowicz v. Bielikoicz h. Bielikoicz

Postprzez jerzy » 21.04.2010

BIELIKOWICZ v. BIELIKOICZ h. BIELIKOICZ. Herb—w polu czer-wonem trzy srebrne haki, jeden przy drugim, połączone z sobą belką waz¬ką ukośną, od lewej ku prawej stronie; na hełmie w koronie trzy pióra strusie.
Jan Bielik, ziemianin smoleński, przesiedlił się do w. Ks. Litewskiego i od króla Zygmunta I w 1508 r. dostał majętności w pow. Słonimskim i wwojew. wołyńskiem; z jego synów: Waśko z swoich posiadłości, dwóch, Jan, bojar Słonimski i Andrzej, bojar nowogrodzki, po jednym zbrojnym konnym winni byli dostawiać na potrzeby wojenne. (Metr. Litew. 1528 r.). Ci bracia wzięli po ojcu nazwisko Bielikoicz, zmieniane często na Bielikowicz. Z ich potomków, którzy w wiekach XVII i XVIII należeli do możniejszego obywatelstwa: Andrzej, podsędek ziemski oszmiański 1589 r., zostawił trzech synów: Andrzeja, Jarosza (Heronima) i Stefana, strukczaszego królewskiego, podczaszego oszmiańskiego i podwójewodzego wileńskiego 1651 r. Rafał i Samuel podpisali pospolite ruszenie 1698 r,
Jerzy, rotmistrz żmudzki 1699 r. Leonard, koniuszy i Stefan, pisarz gr. brasławscy, podpisali elekcyę 1764 r. Adam, strażnik bracławski 1767 r., pozostawił syna Andrzeja, żonatego z Józefą Wyrwicz, wojszczanką inflancką. Po Stefanie, pisarzu gr. brasławskim 1758 r., z żony Franciszki Chrapowickiej, był syn Wincenty, sędzia ziem. brasławski 1790 r. Franci¬szek, cześnik bracławski i starosta miksztański 1764 r. Aleksander, skarbnik nowogrodzki 1775 r. Leon, pisarz ziem. bracławski 1783 r. Antoni, szambelan i poseł na sejm 1784 r. Benedykt, kanonik kamieniecki 1790 r. Józef, budowniczy bracławski i Aleksander, koniuszy inflancki 1790—1794 r. Jan około 1830 r. ożeniony z Anną Mirska, z niej córka Teresa Nornicka.
Wincenty, syn Stefana i Ludwik, syn Kazimierza, z synami: Adamem, Janem, Dominikiem, Kazimierzem i Józefem wylegitymowani w Ce¬sarstwie 1852 r. i zapisani do ksiąg szlachty gub. wileńskiej. Wincenty i Joachim, synowie Stefana, Aleksander i Kazimierz, synowie Dominika i inni wylegitymowani w Cesarstwie 1843 r. i zapisani do ksiąg szlachty gub. mińskiej.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do B____