19434. Miłkowski Zygmunt

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Miłkowski Zygmunt

Postprzez wanka » 22.09.2012

Zygmunt Miłkowski,
- pseudonim Teodor Tomasz Jeż-
(ur. 23 marca 1824 we wsi Saracei na Podolu, zm. 11 stycznia 1915 w Lozannie)
    – polski pisarz i polityk niepodległościowy.
    Po ukończeniu uniwersytetu w Kijowie wziął udział w powstaniu węgierskim podczas Wiosny Ludów. Po upadku powstania internowany w Turcji, następnie wyemigrował do Anglii. Członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego.
    W latach 1851-1858 agent Komitetu Centralnego Demokracji Europejskiej na Bałkanach, podczas wojny krymskiej próbował sformować legion polski przy boku Turcji. Od 1858 w Anglii. Od 1860 w Galicji, 1861 w Rumunii. W 1863 utworzył oddział powstańczy, z którym miał wkroczyć do Rosji południowej. Aresztowany przez Rumunów, więziony przez Austriaków we Lwowie. W 1864-1866 w Belgradzie a w latach 1866-1872 w Brukseli. Od 1872 osiadł w Szwajcarii.
    Jeden z założycieli Ligi Polskiej i Ligi Narodowej Polskiej, z której wywodzi się Narodowa Demokracja (endecja). Prezes Komisji Nadzorczej Skarbu Narodowego, członek Zarządu Związku Wychodźstwa Polskiego i Rady Zarządzającej Muzeum Narodowym Polskim w Rapperswillu w Szwajcarii. Od 1869 członek zagraniczny Towarzystwa Naukowego Serbskiego. Był redaktorem paryskiego dwutygodnika Wolne Polskie Słowo
    Autor kilkudziesięciu powieści, w tym historycznych:
Powstańcy styczniowi- [ pl.wikipedia.org]
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do M____