34762. Baba z rożna (Baum-Kuchen) na święcone

Przepisy kulinarne z zapisów naszych prababć, dawne sposoby domowe, tajemnice kucharskie i gospodarcze. Upiecz ciasto wg przepisu i poczuj smak świąt sprzed 100 lat.
* CO W DZIALE? - Przepisy, sposoby, metody, zwyczaje, wróżby - ważne że wszystkie takie o długiej tradycji, a może ktoś ma zapiski prababci?
* TYTUŁY - Przy przepisach proszę podawać orientacyjnie rok.
* OPINIE - Bardzo będzie miło jeśli ktoś przygotowuje potrawę wg przepisu i podzieli się wrażeniami smakowymi. A może zdjęcie jak wyglądała przyrządzona potrawa

Baba z rożna (Baum-Kuchen) na święcone

Postprzez Ludwik » 29.05.2019

Baba z rożna (Baum-Kuchen) na święcone

Proporcya: półtrzecia funta mąki pszennej, półtrzecia funta wymoczonego z soli, (najlepiej świeżego) masła, półtrzecia funta cukru, 50 jaj, trochę cytrynowej skórki, trochę gorzkich migdałów lub kordymonii i szklankę słodkiej śmietanki. Utarć masło na śmietanę, dodając po kilka żółtków, i dosypując po trochu mąki i cukru, aż wszystko się użyje. Skoro massa zbieleje przez ciągłe rozcieranie, wlać śmietankę, włożyć pachnące zaprawy, i jeszcze pół godziny ucierać, a nareszcie włożyć pianę z 50 białków, wymieszać ostrożnie i wstawić wyrobioną massę do naczynia z zimną wodą, aby piana nieopadała, nim się wszystka massa wypiecze.
Do tej baby trzeba mieć zrobiony wałek z lekkiego drzewa w kształcie piramidy, to jest szerszy u dołu a węższy u góry, i wydrążony we środku tyle tylko, aby rożen mógł przejść przez niego. Ten wałek owinąć gęsto szpagatem, na wierzch papierem, przywiązać go u dołu i u góry, nasmarować masłem, i włożyć na rożen przytwierdzony na kominku jak do pieczystego. Rozłożyć ogień dość duży w głębi kominka, nałożyć węgli rozpalonych pod rożen, podstawić brytfannę i polewać ciastem ogrzaną dobrze formę obracając rożen pomału, uważając aby ciasto na wałku się rumieniło, i dolewając ciągle massy na zarumienione miejsce. Zbierać też łyżką ciasto spadające na brytfannę, i oblewać niem wałek. Skoro cała massa się wypiecze, zarumienić babę na około po wierzchu, osypując drobnym cukrem, skoro ostygnie, zdjąć z rożna, odwijając sznurek, którego koniec powinien być zostawiony na ten cel u brzegu. Papier łatwo da się odłączyć od ciasta. Do upieczenia tej baby 3 osoby użyte być powinny; jedna do obracania rożna, a dwie do polewania ciasta.


:ksiazka:
Bibliografia (spis)
[„W. A. L. Z. (Wincentyna A. L. Zawadzka)”
(WILNO 1881]
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do Przepisy kulinarne prababć, porady i zwyczaje