37058. Jarząbki

Przepisy kulinarne z zapisów naszych prababć, dawne sposoby domowe, tajemnice kucharskie i gospodarcze. Upiecz ciasto wg przepisu i poczuj smak świąt sprzed 100 lat.
* CO W DZIALE? - Przepisy, sposoby, metody, zwyczaje, wróżby - ważne że wszystkie takie o długiej tradycji, a może ktoś ma zapiski prababci?
* TYTUŁY - Przy przepisach proszę podawać orientacyjnie rok.
* OPINIE - Bardzo będzie miło jeśli ktoś przygotowuje potrawę wg przepisu i podzieli się wrażeniami smakowymi. A może zdjęcie jak wyglądała przyrządzona potrawa

Jarząbki

Postprzez Ludwik » 10.06.2020

Jarząbki

Jarząbki należy oczyścić, nasolić, zawinąć w cienki płatek słoniny, obwiązać szpagatem, nadziać na cienki rożen, piec na niezbyt silnym ogniu. Postawić metalowy półmisek na tłuszcz, na którym należy rumienić grzanki i otoczyć nimi półmisek. Naszpikowanego jarząbka można upiec w piekarniku, kropiąc go często masłem, przed podaniem posypać bułeczką, podać z kompotem lub z sałatą. Upieczonego i pokrajanego jarząbka można zalać w rondlu kilkoma łyżkami śmietany, trzymać pod nakryciem kilka minut, podać z ryżem. Albo zrobić zasmażkę z masła i mąki, rozprowadzić mocnym rosołem, dodać łyżeczkę karmelu, rozgotować i polać tym sosem pokrajanego jarząbka. Do sosu dodać można troszeczkę soku cytrynowego, ugarnirować ciastkami.


:ksiazka:
Bibliografia (spis)
http://przepisy.098.pl/-Jak gotować: Praktyczny podręcznik kucharstwa Maria Disslowa Wydawnictwo Polskie R. Wegnera w Poznaniu 1931 r.
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do Przepisy kulinarne prababć, porady i zwyczaje