38255. Rolada z prosięcia

Przepisy kulinarne z zapisów naszych prababć, dawne sposoby domowe, tajemnice kucharskie i gospodarcze. Upiecz ciasto wg przepisu i poczuj smak świąt sprzed 100 lat.
* CO W DZIALE? - Przepisy, sposoby, metody, zwyczaje, wróżby - ważne że wszystkie takie o długiej tradycji, a może ktoś ma zapiski prababci?
* TYTUŁY - Przy przepisach proszę podawać orientacyjnie rok.
* OPINIE - Bardzo będzie miło jeśli ktoś przygotowuje potrawę wg przepisu i podzieli się wrażeniami smakowymi. A może zdjęcie jak wyglądała przyrządzona potrawa

Rolada z prosięcia

Postprzez Ludwik » 25.07.2020

Rolada z prosięcia

Prosię sprawione rozpłatać, wyjąć kości, nie naruszając głowy i nóg. Mięso pozostałe przy kościach oskrobać, usiekać drobno, razem z prosięcią wątróbką, a jeżeli za mało tej masy, to przybrać cielęcą wątróbkę, zmięszać w usiekaną. wsypać soli, pieprzu, muszkatołowego kwiatu i wszystko to, dodawszy kawałek masła podsmażyć; następnie ostudzić, dodać wymoczoną w mleku i wyciśniętą bułkę, dwa jaja surowe, wymięszać dobrze, posiekać i tym farszem nałożyć rozłożone na stolnicy prosię, na to może pójść warstwa plasterków szynki pokrajanej z tłustością, dalej warstwa jaj pokrajanych w talarki, na wierzch przyłożyć wszystko farszem, zwinąć prosię i zaszyć. Ułożyć nóżki tak, jakby miało iść na rożen, obłożyć całe plasterkami słoniny, owinąć w czyste płótno, a na ostatku okręcić szpagatem i włożyć w rądel, zalać przygotowanym rosołem z szklanką białego wina, wrzucić soli, parę ziarnek pieprzu, angielskiego ziela, kilka goździków, dodać parę cebul, ząbek czosnku, wiązkę zielonej pietruszki i przez 3 godziny gotować na wolnym ogniu. Po ugotowaniu nie wyjmować aż ostygnie, po czem odrzucić płótno i szpagat i wydać na stół, przystroiwszy galaretą, w której się gotowało. Do tego sos tatarski.


:ksiazka:
Bibliografia (spis)
http://przepisy.098.pl/- „PRAKTYCZNY Kucharz Warszawski” zawierający 1503 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych. (Warszawa 1886)
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do Przepisy kulinarne prababć, porady i zwyczaje