38286. Kwiczoły, bekasy i jemiołuszki

Przepisy kulinarne z zapisów naszych prababć, dawne sposoby domowe, tajemnice kucharskie i gospodarcze. Upiecz ciasto wg przepisu i poczuj smak świąt sprzed 100 lat.
* CO W DZIALE? - Przepisy, sposoby, metody, zwyczaje, wróżby - ważne że wszystkie takie o długiej tradycji, a może ktoś ma zapiski prababci?
* TYTUŁY - Przy przepisach proszę podawać orientacyjnie rok.
* OPINIE - Bardzo będzie miło jeśli ktoś przygotowuje potrawę wg przepisu i podzieli się wrażeniami smakowymi. A może zdjęcie jak wyglądała przyrządzona potrawa

Kwiczoły, bekasy i jemiołuszki

Postprzez Ludwik » 26.07.2020

Kwiczoły, bekasy i jemiołuszki

Ptaki te nie paproszą się i muszą koniecznie parę dni wisieć z piórami, potem je oskubać, zostawić nóżki, główki i skrzydełka, osolić, obłożyć plasterkami słoniny, włożyć na drewniany rożenek, przywiązać do żelaznego rożna i piec na dobrym ogniu polewając masłem. Na dopieczeniu zdjąć słoninkę i posypać ptaszki tartą bułeczką. Jeśli się pieką na rożnie, to w patelnię gdzie ścieka sos poukładać grzanki, przesmażyć je, a skoro najdą smakiem wydać razem z ptaszkami na półmisku, przekładając plasterkami smażonej słoniny.


:ksiazka:
Bibliografia (spis)
http://przepisy.098.pl/- „PRAKTYCZNY Kucharz Warszawski” zawierający 1503 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych. (Warszawa 1886)
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do Przepisy kulinarne prababć, porady i zwyczaje