38554. Prosię pieczone

Przepisy kulinarne z zapisów naszych prababć, dawne sposoby domowe, tajemnice kucharskie i gospodarcze. Upiecz ciasto wg przepisu i poczuj smak świąt sprzed 100 lat.
* CO W DZIALE? - Przepisy, sposoby, metody, zwyczaje, wróżby - ważne że wszystkie takie o długiej tradycji, a może ktoś ma zapiski prababci?
* TYTUŁY - Przy przepisach proszę podawać orientacyjnie rok.
* OPINIE - Bardzo będzie miło jeśli ktoś przygotowuje potrawę wg przepisu i podzieli się wrażeniami smakowymi. A może zdjęcie jak wyglądała przyrządzona potrawa

Prosię pieczone

Postprzez Ludwik » 31.07.2020

Prosię pieczone

Oczyszczone prosię wytrzeć mocno solą z wierzchu i w środku, nadziać i zaszyć, włożyć na rożen, piec z początku na wolnym ogniu, później na mocnym prędko obracając. Piekąc na brytfannie trzeba prosię obłożyć plasterkami słoniny i ciągle polewać tłustością, w końcu oblać kieliszkiem araku, przez co skórka stanie się chrupiąca i krucha. W tym samym celu dobrze jest przed upieczeniem całe prosię wysmarować oliwą. Farsz robi się następnym sposobem: Wątróbkę prosięcią surową usiekać na massę, do tego dodać ćwierć funta ugotowanej słoniny i lekkie z prosięcia ugotowane, usiekać wszystko, zmięszać z wątróbką i przefasować przez durszlak, wbić w to jajka, 2 łyżki sklarowanego masła, kubek tartej bułki, soli, pieprzu, majeranku, wymięszać dobrze i nadziać tem prosię. Niektórzy lubią nadzienie słodkie, wtedy trzeba dodać cukru i drobnych rodzenków.


:ksiazka:
Bibliografia (spis)
http://przepisy.098.pl/- „PRAKTYCZNY Kucharz Warszawski” zawierający 1503 przepisy różnych potraw oraz pieczenia ciast i przygotowywania zapasów spiżarnianych. (Warszawa 1886)
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do Przepisy kulinarne prababć, porady i zwyczaje