3535. Rzewuski Walery (1837 - 1888)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Rzewuski Walery (1837 - 1888)

Postprzez Ludwik » 12.07.2009

RZEWUSKI WALERY (1837 - 1888) fotograf, radny Krakowa, przewodniczący komisji pożarniczej i ekonomicznej, członek komisji: wodociągowej, plantacyjnej, kontrolującej i uporządkowania miasta, inicjator zasypania koryta starej Wisły i budowy Teatru Miejskiego. Członek komitetów odbudowy Sukiennic i do spraw zorganizowania Muzeum Narodowego.
Absolwent Instytutu Technicznego w Krakowie. W roku akademickim 1857/58 studiował w Instytucie Wiedeńskim technologię chemiczną, jednak choroba serca nie pozwoliła mu na ukończenie studiów.
Zakład fotograficzny prowadzony przez Rzewuskiego mieścił się kolejno w lokalach: przy ul. Krupniczej, Wesołej, a od 1867 przy ul. Kolejowej (później Westerplatte).
Fotografie Walerego Rzewuskiego - także stereoskopowe, pochodzące z 1860 roku przedstawiają Kraków i jego zabytki: dzielnicę Śródmieście, wnętrze kościoła Mariackiego i ołtarz Wita Stwosza oraz Obserwatorium Astronomiczne. Jego późniejsze zdjęcia pokazują, między innymi, Collegium Maius (1864) i Sukiennice (1868) oraz insygnia króla Kazimierza Wielkiego (1869) i sarkofag króla Stefana Batorego (1877). Walery Rzewuski jest autorem pierwszej panoramy Krakowa sfotografowanej od strony Podgórza (1860), na którą złożyły się trzy oddzielnie wykonane fotografie o łącznej długości 85 cm. Rzewuski jest twórcą cyklu fotografii uczestników żywych obrazów, wg "Ogniem i mieczem" Henryka Sienkiewicza w inscenizacji Juliusza Kossaka z 1884. Rzewuski jest także autorem inscenizowanych scen z dzieł literackich i legend. Fotograf wykonał - wydane w latach 1867-1868 - pierwsze serie i albumy fotograficzne portretujące: Helenę Modrzejewską, Wincentego Rapackiego (ojca), Antoninę Hoffman, Feliksa Bendę, Bolesława Ładnowskiego. Rzewuski jest autorem powstańczych portretów przedstawiających ochotników z 1863 roku. Od 1859 fotografował Tatry. Zasłynął jako autor fotografii etnograficznych: chłopów z okolic Krakowa, górali przy pracy, tradycyjnych obrzędów i zabaw ludowych. Fotografie etnograficzne Rzewuskiego stały się pierwowzorem drzeworytów wykorzystanych w latach 1871 i 1873 w wydawnictwie Oskara Kolberga "Lud". Fotograf mistrzów polskiego malarstwa: Aleksandra Gryglewskiego, Juliusza Kossaka i Andrzeja Grabowskiego. Jako jedyny zawarł z Janem Matejką umowę na wykonywanie i sprzedaż reprodukcji z jego dzieł. Liczne drzeworyty wg fotografii Rzewuskiego zamieszczał Tygodnik Ilustrowany. W 1870 Rzewuski jako pierwszy fotograf krakowski wydał ulotkę reklamową.

Walery Rzewuski testamentem zobowiązał spadkobierców do powołania w jego domu szkoły fotograficznej (idei tej nigdy nie zrealizowano) i ufundowania nagrody dla autora polskiego podręcznika fotografii.

[za - http://www.mhf.krakow.pl/omuzeum/rzewuski.htm]
Avatar użytkownika
Ludwik
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Nazwiska, książki (1) Wartościowy artykuł (1)

Powrót do R____