19441. Sowiński Józef Longin (1777-1831)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Sowiński Józef Longin (1777-1831)

Postprzez Genealogia Polakow » 24.09.2012

Józef Longin Sowiński ur. 15.3.1777, syn metrykanta koronnego, zginął 5.9.1831 na wałach Warszawy. Generał, powstaniec listopadowy.

umieszczony został w szkole rycerskiej kadetów w Warszawie. W 17 roku życia wszedł do służby frontowej i pod dowództwem gen. Dąbrowskiego walczył pod Ładyżynem, Sochaczewem i Bydgoszczem. ok. 1810 podpor. 10 pułku piechoty wojsk Księstwa Warszawskiego. Po rozwiązaniu armii polskiej i rozbiorze kraju, Sowiński wszedł do artyleryi konnej pruskiej, gdzie wkrótce otrzymał stopień oficerski. Po wkroczeniu Napoleona do Polski i utworzeniu Księstwa Warszawskiego wziął dymisyę i wstąpił roku 1811 do armii narodowej w stopniu szefa szwadronu. W kampanii 1812 r. dowodził dwoma bateryami w dywizyi 1-ej piechoty gen. Zajączka. W bitwie pod Możajskiem utracił nogę i został ozdobiony krzyżem legii honorowej i virtuti militari. Ranny, złożony w Moskwie, dostał się do niewoli. Osadzony w Twerze, a następnie w Tambowie, uwolniony w roku 1813, wrócił do kraju, po utworzeniu Królestwa przyjął obowiązki dyrektora arsenału; w roku 1820 mianowany został komendantem szkoły aplikacyjnej. W kampanii 1831 r., mając sobie powierzoną obronę Woli pod Warszawą, poległ dnia 5 września między południem a godziną pierwszą przy armacie na wałach, z których aż do śmierci nie ustąpił.

Bibliografia (spis)
Gembarzewski B., Wojsko Polskie ...
PSB


:drzewo: Genealogia Sowińskich
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do S____