855. Sołtanowie wg. Stupnicki Hipolit (1806-1878)

Historie zasłyszane, pamiętniki, legendy rodzinne. Z urwanych słów, z kilku strzępków opowieści, gdy się wsłuchasz wysnujesz obraz ich życia - zamglony, niewyraźny i jakiś taki bliski niezmiernie ...
* CO W DZIALE? - Opowiadania rodzinne, historie zasłyszane, fragmenty pamiętników, niepotwierdzone legendy, historie o duchach, historyjki o zwierzętach domowych, o pokojach, powozach, klombach kwiatowych w ogrodzie, figurkach itp. Wszystkie nawet drobne, beletrystyczne rodzinne zapisy z dawnych czasów. Opowiadania mogą mijać się z prawdą, być niesprawdzone, pisane stylem dowolnym.
* OPISY - Przy dłuższych opowiadaniach można na początku wprowadzić indeks osób, miejsc, lub wydarzeń.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ
* PISANIE - Bardzo prosimy umieszczać w tekście znaczniki do leksykonu, lub innych działów. np. znacznik [leks] odsyła do hasła w leksykonie. znacznik [leks=] prowadzi do hasła innego niż link (np. inna forma gramatyczna). Leksykon. Pozwoli to czytelnikom korzystać z szerzej informacji.

Sołtanowie wg. Stupnicki Hipolit (1806-1878)

Postprzez jerzy » 20.08.2008

Sołtan, herbu Syrokomla z tą odmianą, że nad Adamkiem powinny być dwa krzyże jeden na drugim, spodni nieco większy, górny mniejszy, a nad niemi gwiazda, na hełmie zaś trzy pióra strusie.
Gwiazdę tę otrzymał przodek domu tego od księcia Litewskiego Witolda z tej okazyi: wysłany na straż obozu przeciw Tatarom, najezdników pogromił i nieprędzej powrócił, aż gwiazdę na niebie zobaczył.
Iwan, podskarbi wielki Litewski, jako mąż uczony uchwałą synodu roku 1476 wysłany do Rzymu dla wyjednania jubileuszu dla kościoła ruskiego i uproszenia ablegatów do Litwy, którzyby niektóre zachodzące kontrowersye uspokoiły.
Józef, arcybiskup gr. kat. Smoleński, potem Kijowski gorliwy o zjednoczenia Rusi, wydał drukiem dziełko o unii i koncylium Florenckim: 1546 r.
Stanisław, marszałek nadworny Litewski, jako prawdziwy zwolennik ustawy, opierał się do ostateczności, by odwrócić wahającego króla od przystąpienia do konfedercyi Targowickiej, z którego to powodu, urząd swój utracił, a potem nawet został uwięziony. Za czasów wkroczenia Francuzów na Litwę r. 1812 sprawował urząd prezesa rządu. Obok niego w ogóle wszyscy Sołtanowie zasłużyli się względem ojczyzny i ustawy
M.

Herbarz polski i imionospis zasłużonych w Polsce ludzi wszystkich stanów i czasów: ułożony porządkiem alfabetycznym na podstawie Herbarza Niesieckiego i manuskryptów T.3

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmeta ... blication&

Autor : Stupnicki Hipolit (1806-1878)
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 2
Twórca indeksów (2)

Powrót do Opowiadania