16013. Szumlański Feliks (1814-1874)

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Szumlański Feliks (1814-1874)

Postprzez Genealogia Polakow » 26.01.2012

Feliks Szumlański, ur. 1814, zm. 18.1.1874, poch.: Lwów - cm. Łyczakowski. Nauczyciel w Gimnazjum im. Franciszka Józefa we Lwowie.

Nauczyciel śpiewu i języka francuskiego, był przez całe swe życie prawdziwym przyjacielem młodzieży i niejednokrotnie instancyonował u profesorów na korzyść uczniów. Jako nauczyciel śpiewu, rozbudził zamiłowanie do tej sztuki pięknej, położył niemniej zasługę jako kompozytor licznych kolęd, których swojska, szczera, a słodka nuta, musi chwytać każde polskie serce. "Cały zapracowany i oszczędzony majątek kilkadziesiąt tysięcy, zapisał na stypendya dla celujących uczni szkół średnich. Pokój jego duszy! cześć jego pamięci!" [napis na pomniku]

Bibliografia (spis)
Chołodecki J. Księga pamiątkowa...
Niecieja S.S., Cmentarz Łyczakowski ...


:drzewo: Genealogia Szumlańskich
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Powrót do S____