4416. Szumlański

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Szumlański

Postprzez Genealogia Polakow » 04.10.2009

Szumlański h. Korczak, stara ruska rodzina senatorska, z której się wielu wsławiło orężem; pisali się z Szumlan (de Szumlany). Rodzina Szumlańskich herbu Korczak jest zapisywana jako pochodzenia bojarskiego, ale wydaje się że może być raczej wołoskiego choć nie przyjęła (jak większość) herbu Sas. Jej gałęzie kwitnęły na Ukrainie, Litwie, w Poznańskim i w Królestwie Polskim. Z niej pochodzi 5 biskupów unickich, kilku starostów, kawalerzyści, przywódcy powstań, duchowni także rzymsko-katoliccy, właściciele wielu drobnych posiadłości na terenie Wołynia i Galicji a nawet artyści.• DAMIAN Szumlański (zm. 12 IX 1683), rotmistrz chorągwi pancernej IX 1683, uczestnik wyprawy wiedeńskiej, d-ca podjazdu wysłanego przez Sobieskiego 8 IX 1683, ciężko ranny, zm. po kilku dniach, pochow. w m. Tuln n/ Dunajem.
• JÓZEF Szumlański (1643-1708), biskup lwowski prawosławny (władyka) od 1667, następnie unicki lwowski (przyjął unię w 1700), halicki i kamieniecki.
• ALEKSANDER Szumlański, biskup łucki 1688 r.
• ONUFRY Szumlański, władyka przemyski.
i in.

Bibliografia (spis)
polishgenealogy.blogspot.com/2009/08/szumlanski.html za: Dyak.; Nies. VIII 632-633; Żych. I 224.
Bork,Korczak, Kos, Nies, Bon.
uzupełnienia: jaybeere


:drzewo: Strona rodzinna Szumlańskich w Herbarzu
:arrow: Lista not biograficznych Szumlańskich
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP

Re: Szumlański

Postprzez JSzumlanski » 05.04.2010

Rodzina Szumlańskich pieczętowała się herbem " Korczak" zamieszkiwała dawne województwo ruskie we wsi Szumlany.Poszczególni synowie tego rodu wsławili się rozlicznymi i zasługami dla spokoju ojczyzny.Paweł,Joann,Ilia,Andrzej,Stefan stali się sławnymi z Rosją,Wołochami i Turkami
Afanasiej był w 1690 r.biskupem Łuckim a będąc jeszcze świeckim człowiekiem miał pięciu synów z których Gedeon był archiepiskopem Smoleńskim i Perejesławskim.Brat Afanasieja starszy - Józef był od roku1668 do 1708 biskupem Lwowskim i administratorem metropolii Kijowskiej.Z tej rodziny wywodzi się biskup Przemyślański - Szumlański,który imię Józef w zakonie przemienił na imię Onufry.Był On synem Pawła miecznika Żydaczewskiego i matki Demideckiej a między czterema braćmi w rodzinie był trzeci.Zmarł 30 kwietnia 1762 roku w Walawie . Pochowany w katedrze Przemyskiej.
Obraz Onufrego Szumlańskiego znajduje się w pałacu biskupim w Przemyślu.
JSzumlanski
Zaawansowany
Zaawansowany

Re: Szumlański

Postprzez JSzumlanski » 05.04.2010

Przedstawiam załączniki do rodu Szumlańskich (fragment Poczet Szlachty Galicyjskiej i Bukowińskiej)
Sekcja 5 KORCZAK
Załączniki
IMG3.jpg
Szumlański
(155.15 KiB) Pobrane 279 razy
IMG5.jpg
Szumlański
(205.59 KiB) Pobrane 279 razy
JSzumlanski
Zaawansowany
Zaawansowany

Odp: Szumlański

Postprzez Genealogia Polakow » 26.01.2012

:drzewo: Powstaje strona rodzina Szumlańskich w Herbarzu. Prosimy o kompilacje materiałów i nadsyłanie do redakcji.
Avatar użytkownika
Genealogia Polakow
Kreator Forum
Kreator Forum
Lokalizacja: Kraków
Medale: 1
Uzyskanie dokumentów (1)
Imię i nazwisko: Biuro Poszukiwan GP


Powrót do S____