9795. Korn h. Korn

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Korn h. Korn

Postprzez jerzy » 03.06.2010

KORN v. KORŃ h. KORN. Herb — w polu błękitnem trzy kłosy pszenne, z zielonego pagórka wyrastające, środkowy prosto, dwa boczne pochyłe, nad każdym kłosem gwiazda szcściopromienna złota; nad hełmem w koronie trzy kłosy (Hr. Ostr.).
Rodzina niemiecka, pisząca się von Zegiert Kom, osiadła z kawalerami mieczowymi w Inflantach. Otto osiedlił się w Polsce i nabył majątki Witkopowczyzna i Auszkany, w pow. lucyńskim, które to nabycie Władysław IV w 1634 r. zatwierdził; ów Otto poległ w wojnie z Moskwą 1634 r., pozostawiwszy z żony Gertrudy Wissunówny synów, Jakóba i Andrzeja.
Jakób z żony Obryckiej miał ośmiu synów: Aleksandra, obożnego inflanckiego, Władysława, Ottona, Michała, który podpisał pospolite ruszenie 1698 r., Gedeona, Jerzego i Jakóba, bezpotomnych, i Krzysztofa, skarbnika inflanckiego, po którym z żony N. Tyzenhauzówny, wojszczanki żmudzkiej, było dwóch synów, Stefan i Ludwik.
Stefan, skarbnik inflancki 1767 r., z żony Rozalii Rykówny, cześnikówny inflanckiej, pozostawił synów, Tadeusza i Ignacego, kanoników inflanckich, Macieja, koadjutora opactwa grecko-unickiego w Grodnie 1788—1793 roku, Wincentego, Dominika, i Piotra, wojskiego inflanckiego, po którym z żony Wiktoryi Benisławskiej syn Feliks.
Ludwik, drugi syn skarbnika Krzysztofa, budowniczy inflancki 1769 r., z żony Aleksandry Hłaskówny, sędzianki płockiej, miał córki, Maryannę Waldenową, Rozalię Szantyrową i synów: Benedykta, bezpotomnego,
Tomasza, sędziego lucyńskiego, Michała, asesora sądów lucyńskich, i Mikołaja, po którym z Katarzyny Łosowskiej synowie, Ludwik i Jan.
Andrzej, drugi syn Ottona i Wissunówny, z dwóch żon, Minsterówny i Rykówny, miał synów: Jana, bezpotomnego, Michała i Andrzeja; z nich ^Michał z żony Szadurskiej, horodniczanki inflanckiej, miał syna Jakóba, po którym syn Franciszek pozostawił synów, Bonawenturę i Józefa, wylegitymowanych w Cesarstwie 1854 r. i zapisanych do ksiąg szlachty gub. grodzieńskiej.
Andrzej, syn Andrzeja, i wnuk Ottona, z żon Rykówny i Sołtanówny miał synów: Józefa, Ignacego i Jana; z nich Józef z żony Wołosowskiej pozostawił syna Benedykta, rotmistrza inflanckiego 1766 r., po którym z Benisławskiej synowie: Nikodem, Józef, sędzia rzeczycki, Jan, asesor lucyński, i Dominik, a po Ignacym, strażniku inflanckim, z żony Joanny Salomonowiczówny córki: Katarzyna Ketler, Zona Marynowska, 2v. za Stanisławem Jodko-Narkiewiczem, Petronela za Wojciechem Wielądkiem i syn Jan, sędzia rzeczycki. żonaty z Wojdzbunówną. Jan, trzeci syn Andrzeja, z żony Mittelfortówny miał córkę Starogrodzką i syna Józefa.
Paweł, syn Jana, z synami: Euzebiuszem, Norbertem, Edwardem, Wincentym, Janem, Herkulianem i Tertulianem wylegitymowani w Cesarstwie i zapisani do ksiąg szlachty gub. grodzieńskiej 1854 r. Samuel, syn Jana, marszałek szlachty pow. rzeczyckiego 1845 r.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Powrót do K____