597. Wołodkiewiczowie i Czajowscy z Czajowic

Opracowania na tematy historyczne lub genealogiczne. Całe książki, monografie lub skrypty - zapiski pracy. Wspólne prowadzenie poszukiwań online. Znajdziesz tu efekt prac, trwających nieraz lata wielu osób. Może i ty możesz coś dopisać?
* CO W DZIALE? - Opracowania na temat rodzin (dział- NOTATKI), bitew, genealogie rodzinne opisowe, artykuły przekrojowe, artykuły dot. pracy genealogicznej, historycznej, opisy herbów, statystyki itp.
* UZUPEŁNIENIA/DYSKUJA - Proszę używać odpowiedzi w celu dyskusji tematycznej, sygnalizowania błędów, uzupełnień.
* POMOC - Trudności proszę sygnalizować w dziale "Poradnia", na wszystkie odpowiemy, tworząc jednocześnie FAQ

Wołodkiewiczowie i Czajowscy z Czajowic

Postprzez wanka » 21.05.2008

Ostatnim Czajowskim właścicielem Czajowic
był Marek Czajowski syn Stanisława. Miał on dwóch braci Jana - księdza proboszcza w Więcławicach który studiował w Padwie oraz bezdzietnego Krzysztofa.
Marek Czajowski wziął udział w wojnie inflanckiej z Iwanem Groźnym w pomocniczym korpusie koronnym wysłanym przez króla Zygmunta Augusta z pomocą dla wojsk litewskich. Będąc na Litwie spotkał zamożną wdowę po pośle litewskim do Moskwy Mikołaju Wołodkiewiczu h.Łabędź, Hannę z d.Kulwiec.
Ożenił się z nią i osiadł w jej dobrach Wilkije kolo Kowna.Ostatni raz przed śmiercią był w swej rodowej wsi w 1572 roku, procesując się z sąsiadami z Bebła.
Po śmierci w testamencie przekazał własność Czajowic dla swych dwóch synów z małżenstwa z Hanną Wołodkiewicz de domo Kulwiec: Janowi i Krzysztofowi, ci jednak nie wrócili do Polski lecz zamienili Czajowice ze swym przyrodnim bratem Melchiorem Wołodkiewiczem na dobra litewskie ktore miał w spadku po swej matce Hannie.
Litwin Melchior Wołodkiewicz ożenil sie w Koronie z Katarzyną Kizinkowną lecz włascicielem Czajowic był niedługo, sprzedał wieś uszlachconemu kupcowi włoskiemu z Krakowa Cecchiemu, na jego nagrobku w Kościele Mariackim w Krakowie widnieje wzmianka o Czajowicach. Po jego śmierci Czajowice przeszły w ręce Wizinbergow.
Małopolskie nazwisko Czajowski uległo przekształceniu na Czajewski zgodnie z leksyką jezyka polskiego mówionego w północnej Polsce i na Litwie.

Jerzy Czajewski
PS. Powyższe informacje uzyskałem od S.P.prof.Jerzego Wiśniewskiego, redaktora Polskiego Słownika Biograficznego.
W Olkuskiem zdaje się jest do tej pory sztolnia Czajowska, ślad po nieudanym przedsiewzięciu górniczym Jana Czajowskiego.

Źródło: http://www.przyolkuskiej.pl/newspapers/48.pdf
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do Artykuły, praca, dyskusje