1153. Wołodkowicz Konstanty

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wołodkowicz Konstanty

Postprzez wanka » 12.10.2008

Wołodkowicz Konstanty
trzeci syn Hipolita ur. 1826 –:906 żonaty z Helena Drzewiecką córka Karola i Hortensji z Jaroszyńskich ale z nią bezdzietny. Będąc posiadaczem znacznej fortuny dużo łożył na cele użyteczności publicznej, na zakłady dobroczynne i na wspieranie uczącej się młodzieży polskiej.
* W Krakowie wzniósł ze znacznym nakładem dom na mieszkania studentom uniwersytetu jagiellońskiego, z następującym napisem.
„Jak powstał z miłości, niech będzie przybytkiem miłości Boga, ojczyzny i nauki.
Ponadto obdarzył miasto pomnikiem Fredry umieszczonym przed teatrem i spiżowym posągiem legendowego Bojana, dłuta Piusa Welońskiego. Nie mało też łożył na wydawnictwa polskie. W 1904 roku Rada Miasta Krakowa, wystosowała do Konstantego Wołodkowicza pismo dziękczynne z którego następujący ustęp przytaczamy.
´Czcigodny Panie. Hojnej , mądrej obywatelskim duchem natchnionej ofiarności Twojej, zawdzięcza Kraków dary wspaniałe, które świadczyć będą po wszystkie czasy, o gorących uczuciach dla prastarej Jagiellonów stolicy.”
Spiżowy posąg „Bojana” dum słowiańskich legendowego pieśniarza, przywodzić będzie zawsze na pamięć tę ziemię na kresach, daleką a sercom polskim bliską, co złote wydaje kłosy i serca złote.”
„ Przed gmachem poświęconym narodowej scenie, bieleje w marmurze kowany pomnik nieśmiertelnego mistrza polskiej komedyi, co miecz wojownika zmienił na pióro poety i pogodnym czystym humorem swych arcydzieł ozłocili nasze piśmiennictwo.
„Twoja to szczodrobliwa ręka Czcigodny Panie, postawiła go tam, ku pamiątce potomnym pokoleniom.
„Ale w swojej wspaniałości nie poprzestałeś na zdobienie wawelskiej stolicy dłuta cennymi dziełami. Większej, żywotniejszej, płodniejszej w skutki zapragnąłeś ofiary. Pomny że przyszłość społeczeństwa w młodzieży, dla niej dłoń hojną rozwarłeś. Od wieków z Krakowem związana wszechnica Jagiellońska, nauk wszelkich perła, dla uczniów swoich, od Ciebie dar iście królewski otrzymała. Dzięki Tobie mógł się dźwignąć dom akademicki, gniazdo i środowisko uniwersyteckiej młodzieży.
„Rada stołecznego miasta Krakowa, w imieniu własnym i mieszkańców, postanowiła tedy należny dank Ci złożyć i uczcić w Tobie żarliwego rzeczy publicznej miłośnika”.
* Ponadto Konstanty Wołodkowicz, testamentem niedługo spisanym przed śmiercią, zapisał znaczne sumy,(razem 324.000 rubli) na rożne instytucje polskie tak: Towarzystwo dobroczynności i kościoły katolickie w Odessie otrzymały razem 215.000r. Akademii Umiejętności w Krakowie 8.000 Kasa pomocy naukowej im. Mianowskiego w Warszawie 38.000 r., Podolskie Towarzystwo Rolnicze w Winnicy 20.000 r. Towarzystwo Muzyczne w Warszawie 10.000 r. itd.
Zaznaczyć też należy zapis Uniwersytetowi we Lwowie 36.000 r. na stypendia na dalsze studya” dla młodzieńców narodowości ruskiej, urodzonej w Galicyi, mających stopień naukowy uniwersytetu lwowskiego lub krakowskiego”. Zapisem tym dal wyraz Wołodkowicz swym dążeniom często objawianym, pojednawczego kierunku w sprawach rusko polskich w Galicyi.
Źródło Kronika polskich rodów szlacheckich Podola Wołynia i Ukrainy

http://www.wbc.poznan.pl/Content/68784/directory.djvu
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... torow.djvu
http://www.dzielnica1.krakow.pl/informator/2007/10.pdf
  Avatar użytkownika
  wanka
  Kreator Forum
  Kreator Forum
  Medale: 5
  Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

  Powrót do W____