11972. Wołodko Witold - Valatka Vitas

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wołodko Witold - Valatka Vitas

Postprzez wanka » 02.12.2010

Vitas Valatka (Witas Wołodko) urodził się w powiecie Telsze (obecnie rej. Plungi), we wsi Keturakiai 26 stycznia 1927 roku w rodzinie chłopskiej. Od najmłodszych lat interesowały Go książki, a zwłaszcza opowiadania Piotra Tarasenki o skarbach, o tajemniczych kopcach, wykopaliskach, starych ruinach.
W wyobraźni swojej chciał być takim, jak ksiądz Józef Żiogas z Medingenów, który gromadził antyki, interesował się wykopaliskami i kurhanami. W latach 1941-1945 studiował w Plungi, później w Telszach. Przez pewien czas studiował w Seminarium Teologicznym lecz studia te przerwał tym samym niwecząc pokładane w nim przez rodziców nadzieje na pozostanie księdzem. Po wystąpieniu z seminarium podjął pracę w wiejskiej szkole jako nauczyciel a potem pracował w miejskiej bibliotece w Telszach.
W dniu 15 października 1947 r. zaproszony przez dyrektora Żmudzkiego Krajoznawczego Muzeum Bronisława Szwegždawicziusa, Witas Wołodko rozpoczął pracę w Muzeum, która z czasem przerodziła się w Jego pasję i przygodę życia, pracę która pozwalała Mu odkrywać, gromadzić i dotykać wiekowe tajemnice. Witas Wołodko był kustoszem w muzeum, a następnie mianowany był na starszego naukowca podejmując jednocześnie w 1957 r. zaoczne studia na Wydziale Historii w Uniwersytecie Wileńskim. Utrata zdrowia była powodem przerwania studiów na czwartym roku. W roku 1969 powierzono Witasowi Wołodko stanowisko dyrektora Muzeum Krajoznawczego w Telszach, i piastował je do 1971 r. Z czasem jednak administrowanie i zarządzanie muzeum nie przynosiło W. Wołodko spodziewanego zadowolenia i w 1971r. postanowił wrócić na stanowisko starszego naukowca w tymże muzeum. Tym samym powrócił do kontynuowania wcześniej rozpoczętych archeologicznych i naukowych badań.
Witas Wołodko w swojej 20-letniej pracy (1956-1976 rok) korzystał z nauk Józefa Mickiewicza (syna szlachcica Piotra Pawła Mickiewicza i Anny Každajłowny pochodzącego z rodziny Adama Mickiewicza), pracownika muzeum w Kretyndze, który był Jego przewodnikiem i nauczycielem i tę współpracę cenił najwyżej. W dwudziestoleciu swojej pracy Witas Wołodko zorganizował 17 wypraw archeologicznych na terenie Żmudzi. Każda z nich wzbogaciła Muzeum o kolejne cenne znaleziska. W roku 1968 utworzono w Krajoznawczym Muzeum Telsz pierwszą edycję ekspozycji odkrytych obiektów dot. okresu pierwotnego społeczeństwa i społeczeństw wczesnego feudalizmu. Część muzealnych zbiorów stanowią znaleziska Witasa Wołodko. Pierwsze z nich umieścił w Muzeum już w 1952 r. W muzealnym dziale naukowego archiwum są zgromadzone Jego raporty z prowadzonych odkryć i badań, artykuły także naukowe opracowania i raporty odkrywców etnografów i krajoznawców z innych muzeum w kraju z którymi współpracował Witas Wołodko. W czasie 30-letniej pracy w Żmudzkim Muzeum Krajoznawczym w latach 1945-1975 Witas Wołodko zgromadził sam ponad 1000 obiektów nie tylko dotyczących archeologii. Interesowało Go wszystko co tworzyło kulturę społeczeństwa żmudzkiego i ziemi żmudzkiej a więc rękopisy, stare książki. Spisywał przekazy, legendy, wspomnienia. Nie potrafił przejść obojętnie obok starej drewnianej brony w podupadłej zagrodzie obok zbutwiałego krzyża czy figury drewnianej stojących przy drodze a stanowiących dawne rękodzieło Żmudzinów.
Witas Wołodko od początku swojej pracy w Żmudzkim Muzeum Krajoznawstwa pracował nad ideą utworzenia Etnograficznego Muzeum Kraju Żmudzkiego. Muzeum takie rzeczywiście utworzone zostało ale dopiero w roku 1982 tj. w 5 lat po Jego śmierci . Jednak w początkach 1975r. spełniło się inne marzenie Witasa Wołodko o które zabiegał.. W tym bowiem roku w Salonie Sztuk Pięknych istniejącego Żmudzkiego Muzeum Krajoznawczego odbył się koncert muzyki kameralnej. Wzbudził on wielkie zainteresowanie społeczeństwa i od tego czasu niedzielne koncerty kameralne w Muzeum w Telszach odbywały się systematycznie przez kolejne 10 lat i stały się tradycją, tym samym wpisując się w wielkie kulturalne wydarzenia miasta Telsz.
Zmarł Vitas Valatka 23 sierpnia 1977 roku, nagle, jeden z najwybitniejszych obywateli Ziemi Żmudzkiej XX wieku.
Żródło:Internet.tłumaczenie K.Kowalewska.W.K.
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do W____