13959. Ciszkiewicz Teresa

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Ciszkiewicz Teresa

Postprzez wanka » 04.06.2011

Teresa Ciszkiewiczowa (1848 – 1921) – urodziła się w majątku rodzinnym Niewieżniki, w ziemi kowieńskiej. Początkowo naukę pobierała w domu rodzicielskim. Jako 15 latka wzięła aktywny udział w powstaniu styczniowym (dowoziła broń, korespondencję i żywność do oddziałów powstańczych). Wykształcenie średnie zdobyła w Rydze.

W 1873 r. wbrew woli rodziców (Jaroslawa i Zofii z Wołodków ) wyjechała na studia medyczne do Brna. W 1879 r. otrzymała dyplom lekarski. Do 1883 r. pracowała jako asystentka przy katedrze chemii fizjologicznej prof. Neckiego. W 1883 r. powróciła do kraju i nostryfikowała dyplom lekarski w Sankt Petersburgu. Zamieszkała w Warszawie, gdzie prowadziła praktykę ginekologiczną. Wzięła ślub z kuzynem, architektem Alfredem Ciszkiewiczem. Brała aktywny udział w pracy patriotyczno – społecznej. Już podczas studiów w Szwajcarii należała do Ligi Narodowej. Natomiast od 1899 r. – do Towarzystwa Oświaty Narodowej. Po 1905 r. zmieniła orientację polityczną i zaczęła popierać Legiony Polskie Piłsudskiego, oraz współpracować z Polską Organizacją Wojskową (POW). Jednocześnie działała w Macierzy Szkolnej. Należała do pionierek ruchu emancypacyjnego w Polsce. Była aktywna m.in. w Kole Kobiet Korony i Litwy.
Żrodło: Wiki
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do C____