3581. Wołodkowicz Maria

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wołodkowicz Maria

Postprzez wanka » 19.07.2009

MARIA WOŁODKOWICZ
Urodzona 29 grudnia 1897 roku w Woroneczu na Ziemi Witebskiej, córka Tytusa i Marii z Biszewskich. Po ojcu w jej żyłach płynęła krew rycerska - najznakomitszym przedstawicielem Ojca rodziny był bowiem słynny w historii Aleksander Lisowski /ur. 1616/, pułkownik królewski, twórca i wódz formacji lisowczyków. Po matce dziedziczyła tradycje patriotyczne Góreckich, Reuttów, Eydziatowiczów...
...
Dzieciństwo i pierwsze lata młodości spędza Maria w Woroneczu, bądź w Kosowie u dra Tarnawskiego, bądź za granicą, najczęściej z matką na południu Francji . Wielki wpływ na pierwsze lata młodości Marii miała "Babcia Górecka", (córka poety Adama Mickiewicza, a żona malarza Tadeusza Góreckiego. Tadeusz Górecki był bratem Anny z Góreckich -Jerzowej Biszewskiej, babki Marii Lisowskiej).
Maria Górecka wpajała Marii Lisowskiej zamiłowanie do twórczości poszczególnych pisarzy francuskich i do kultury i języka francuskiego. Po rewolucji bolszewickiej Lisowscy przenieśli się do Warszawy, początkowo zamieszkując przy Alejach Ujazdowskich, następnie przy ul. Wiejskiej.
W roku 1927 Maria Lisowska wychodzi za mąż za -Józefa Wołodkowicza z Nowego Dworu w Mińszczyźnie, późniejszego radcę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, świeżo mianowanego sekretarzem Ambasady Polskiej w Paryżu przy ambasadorze Chłapowskim.
Rok w Paryżu, potem cztery lata w Estonii są dla Marii Wołodkowiczowej chyba najciekawsze. Poznaje ciekawe i ważne osobistości, korzysta z możliwości, aby pojechać do tak wówczas odciętej od reszty świata Rosji Sowieckiej, czyni obserwacje różnej natury, ogłasza cykl wrażeń w Kurierze Warszawskim, uczy się bardzo trudnego języka estońskiego, za co otrzymuje wysokie odznaczenie od Rządu .W roku 1932 wraca z rodziną do Warszawy. Mąż w pierwszych dniach września 1939 roku jest ewakuowany do Wilna, zaś reszta rodziny zostaje w stolicy. Powstanie Warszawskie zastaje rodzinę Marii w Piasecznie pod Warszawą. Wraz z domem przy ul. Wilczej ginie cały dorobek dwudziestu lat z resztą pamiątek rodzinnych i zdjęć z dawnych czasów.
Na wezwanie męża Józefa Wołodkowicza, który po wyjściu z łagru w Kazachstanie osiedlił się na Bliskim Wschodzie, Maria opuszcza w r. 1946 Polskę i przez Włochy dostaje się do Anglii i zaraz podejmuje pracę w Ognisku Polskim w Londynie.
Maria dostaje nagłą wiadomość że w maju 1947 r. w Egipcie Jozef Wołodkowicz mąż Marii umarł.
W r. 1954 Maria Wołodkowiczowa opuszcza Londyn i osiedla się w Montrealu, gdzie znajduje pracę w Gonvalescent Hospital
Maria Wołodkowiczową obdarzona wielkim urokiem osobistym z powodzeniem pracuje w licznych organizacjach, jak w m.in. w Komitecie Pomocy Dzieciom Polskim, w Stowarzyszeniu Polskim, bierze m.in udział w pracach Sekcji Polskiej Czerwonego Krzyża oraz Federacji Kobiet Polskich w Kanadzie.
W r. 1975 zaczyna chorować a rozwój choroby okazuje się błyskawiczny.
Maria z Lisowskich Józefowa Wołodkowiczowa zmarła w Montrealu 23 stycznia 1976 roku.
WKardasz -Wypis z materiałów archiwalnych A. Wołodkowicza - syna
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do W____