3604. Wołodkowicz Józef

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Wołodkowicz Józef

Postprzez wanka » 27.07.2009

Wołodkowicz Józef
syn Józefa z Nowego Dworu na Mińszczyżnie i Łucji z Tukałłów urodzony 6 sierpnia 1889 roku w Wilnie .
W 1908 r. ukończone maturą I Gim. Ros. w Wilnie, W 1912 r. wydz. prawa Uniwersytetu Warszawskiego, W 1914 r. Wydz. Prawa na Uniwersytecie w Oxfordzie (Balliol College) W 1928 r. Szkoła Nauk Politycznych w Paryżu.
Ślub z Marią Lisowską z Woronecza Ziemi Lepelskiej w kościele parafialnym św. Aleksandra w Warszawie 26 października 1927 r. Dwoje dzieci córka Hanna i syn Andrzej .
Józef Wołodkowicz życie poświęcił karierze wojskowej i urzędniczej dyplomatycznej
Służba wojskowa i udział w wojnie 1914-1921 na różnych stanowiskach w tym także , pełnienie funkcji Sędziego Pokoju w Radoszkowiczach i Sądzie wojennym w Wilnie. W wojsku polskim sprawował funkcje m.in adiutanta gen Listowskiego w r. 1920 potem rotmistrza. Różne stanowiska w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Biurze Prezydenta R.P. Przewodniczył Delegacji Komisji Rozjemczej Wilejka- Połock a potem Komisji Granicznej w Wilejce. Po zwolnieniu ze służby czynnej w 1925 r zajmował szereg stanowisk urzędniczych w Min. S. Zagranicznych m.,in w Paryżu , Tallinie i Warszawie.
W 1939 r. przydzielony do Dowództwa Okręgu Warszawa Wilno. Internowany na Litwie w Kalwarii, następnie w Połądze od 19 września do 20 grudnia 1939 r. Wywieziony przez bolszewików 15 czerwca 1941 r. z Wilna do obozu pracy Siewier-Ural Łagier.
Od 15 stycznia 1942 r przez Kazachstan - Ałma Ata, pod Bucharą trafia do Sztabu Wojska Polskiego. Od 1942 mianowany wicekonsulem w Stambule . W 1947 r. będąc w kadrze rezerwowej umiera 14 maja w szpitalu wojskowym Kairze .. Jego ciało pochowane na cmentarzu wojskowym Kantara East pod Kairem / pole II, rząd 8, grób 12/.
Z arch. A.Wołodkowowicza
opr. WKardasz
Avatar użytkownika
wanka
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 5
Pomoc techniczna (1) Wybitna informacja (2) Twórca indeksów (1)

Powrót do W____