8385. Bykowski h. Chorągwie Kmitów

Bardzo proszę:
Jest to dział encyklopedyczny - więc NIE PROWADZIMY TU ROZMOW, NIE SZUKAMY PRZODKOW, INFORMACJI, KONTAKTOW - tu gromadzimy informacje, piszemy encyklopedycznie, ogólnie, bezosobowo. Każdy kto będzie zainteresowany umieszczoną przez Ciebie notą, sam widzi że interesujesz się rodziną, osobą, na pewno więc dopisze jeśli coś wie, lub się skontaktuje z Tobą. Jeśli chcesz poinformować że "szukasz..." napisz to w dziale ogłoszeń!

Jak pisać tutaj? - reguły, porady

Bykowski h. Chorągwie Kmitów

Postprzez jerzy » 22.04.2010

BYKOWSKI h. CHORĄGWIE KMITÓW. Stara ruska rodzina, mająca być jednego pochodzenia z Kmitami, Jelcami i Woroniczami. Wspólnym przodkiem tych rodzin miał być Hrehory, syn Worony, którego syn Aleksander, hetman Swidrygiełły W. Ks. Litewskiego, starosta Winnicki, miał pozostawić siedmiu synów, z których drugi Tymoteusz, w skróceniu imienia Tymsza i Tysza, a z przydomku Byk, miał dać początek rodzinie Bykowskich, herbu Chorągwie Kmitów, która przez pamięć na swego przodka wzięła jego imię Tysza za przydomek, zmieniany niekiedy na Tyszkiewicz. Teodor, podsędek kijowski, otrzymał Chodorkow, w wojew. kijowskiem, co zostało zatwierdzonem przez Zygmunta Augusta 1554 r.; jego synowie: Bazyli, Aleksandei i Adam; po Bazylim z Eufrozyny Chrynickiej syn Teodor, właściciel Wydyborza, z żony Magdaleny Piasoczyńskiej pozostawił syna Leona, ożenionego z Maryną Lemiesz, z której córka Aleksandra za Jerzym Kisielem.
Aleksander, drugi syn Teodora z Chodorkowa 1554 r., z żony Maruszy Ołyczanki miał synów: 1) Adama, tego synowie: Gabryel, Jan i Paweł, dziedzice dóbr Luteża, w wojew. kijowskiem 1620 r.; 2) Jeremiasza, po którym syn Adam z żony Teresy miał synów: Gabryela, żonatego z Przerembską, Michała i Pawła, właścicieli dóbr Kopaczewa; 3) Adama, bezdzietnego 1590 r. Iwan na Wołyniu 1581 r., dziedzic dóbr Olizarowicze; jego synowie: a) Cypryan, tego syn Emilian, po którym synowie: l) Eustachy miał syna Bazylego, jego synowie, Dymitr i Jan, ksiądz paroch żebrowicki; 2) Piotr, tego synowie: Jan, miecznik witebski i Aleksander, po którym synowie: Michał, Gabryel, Jan, Stanisław i Mikołaj 1714 r.; 3) Jan, tego synowie, Mikołaj i Jan bezdzietni; b) Bohdan, jego synowie: 1) Piotr, tego syn Teodor, po którym syn Gabryel; 2) Michał, tego synowie, Maciej i Jan bezdzietny.
Bazyli delegowany do rewizyi ksiąg grodzkich kijowskich 1601 r. (V. L.), jego żona Anna Stawecka, z której córki: Iwanicka, sędzina grodzka włodzimierska i Mikołajowa Charbicka. Paweł 1673 r., tego córka Teodora lv. Krzętowska, 2v. Maciejowa Radgoska, w ziemi łomżyńskiej. Ignacy, rotmistrz królewski, deputat na trybunał litewski 1762 r. Stanisław, chorąży i Jan, wojski czerniechowscy, podpisali pospolite ruszenie 1698 roku. Ignacy, koniuszy 1780—1783 r., a sędzia ziemski wołkowyski 1789—1791 r. Lew z wojew. wołyńskiem 1697 r., a Jan, sędzia kapturowy wiłkomierski, 1764 r. podpisali elekeye.
Sądzę, że tego herbu Jakób, strukczaszy lidzki 1770 roku.
Szymon miecznik braeławski 1769 r., podstoli 1780 i\, stolnik 1784 r., ostatnio chorąży zwinogrodzki 1790—1793 r.

BYKOWSKI h. BUTLER. Dominik, syn Andrzeja, z synami: Aleksandrem, Antonim, Kazimierzem i Dominikiem wylegitymowani w Cesarstwie 1849 roku i zapisani do ksiąg szlachty gub. wileńskiej. Ten sam Dominik wylegitymowany i z herbem Dołęga.
http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/
Herbarz Seweryna Uruskiego
Avatar użytkownika
jerzy
Kreator Forum
Kreator Forum
Medale: 3
Twórca indeksów (3)

Powrót do B____