Portal w trakcie przebudowywania.
Niektóre funkcje są tymczasowo wyłączone, inne mogą nie działać poprawnie.

Wołodkowicz Konstanty

12.10.2008 16:23
Wołodkowicz Konstanty[blok]Wołodkowicz Konstanty
trzeci syn Hipolita ur. 1826 –:906 żonaty z Helena Drzewiecką córka Karola i Hortensji z Jaroszyńskich ale z nią bezdzietny. Będąc posiadaczem znacznej fortuny dużo łożył na cele użyteczności publicznej, na zakłady dobroczynne i na wspieranie uczącej się młodzieży polskiej.
* W Krakowie wzniósł ze znacznym nakładem dom na mieszkania studentom uniwersytetu jagiellońskiego, z następującym napisem.
„Jak powstał z miłości, niech będzie przybytkiem miłości Boga, ojczyzny i nauki.
Ponadto obdarzył miasto pomnikiem Fredry umieszczonym przed teatrem i spiżowym posągiem legendowego Bojana, dłuta Piusa Welońskiego. Nie mało też łożył na wydawnictwa polskie. W 1904 roku Rada Miasta Krakowa, wystosowała do Konstantego Wołodkowicza pismo dziękczynne z którego następujący ustęp przytaczamy.
´Czcigodny Panie. Hojnej , mądrej obywatelskim duchem natchnionej ofiarności Twojej, zawdzięcza Kraków dary wspaniałe, które świadczyć będą po wszystkie czasy, o gorących uczuciach dla prastarej Jagiellonów stolicy.”
Spiżowy posąg „Bojana” dum słowiańskich legendowego pieśniarza, przywodzić będzie zawsze na pamięć tę ziemię na kresach, daleką a sercom polskim bliską, co złote wydaje kłosy i serca złote.”
„ Przed gmachem poświęconym narodowej scenie, bieleje w marmurze kowany pomnik nieśmiertelnego mistrza polskiej komedyi, co miecz wojownika zmienił na pióro poety i pogodnym czystym humorem swych arcydzieł ozłocili nasze piśmiennictwo.
„Twoja to szczodrobliwa ręka Czcigodny Panie, postawiła go tam, ku pamiątce potomnym pokoleniom.
„Ale w swojej wspaniałości nie poprzestałeś na zdobienie wawelskiej stolicy dłuta cennymi dziełami. Większej, żywotniejszej, płodniejszej w skutki zapragnąłeś ofiary. Pomny że przyszłość społeczeństwa w młodzieży, dla niej dłoń hojną rozwarłeś. Od wieków z Krakowem związana wszechnica Jagiellońska, nauk wszelkich perła, dla uczniów swoich, od Ciebie dar iście królewski otrzymała. Dzięki Tobie mógł się dźwignąć dom akademicki, gniazdo i środowisko uniwersyteckiej młodzieży.
„Rada stołecznego miasta Krakowa, w imieniu własnym i mieszkańców, postanowiła tedy należny dank Ci złożyć i uczcić w Tobie żarliwego rzeczy publicznej miłośnika”.
* Ponadto Konstanty Wołodkowicz, testamentem niedługo spisanym przed śmiercią, zapisał znaczne sumy,(razem 324.000 rubli) na rożne instytucje polskie tak: Towarzystwo dobroczynności i kościoły katolickie w Odessie otrzymały razem 215.000r. Akademii Umiejętności w Krakowie 8.000 Kasa pomocy naukowej im. Mianowskiego w Warszawie 38.000 r., Podolskie Towarzystwo Rolnicze w Winnicy 20.000 r. Towarzystwo Muzyczne w Warszawie 10.000 r. itd.
Zaznaczyć też należy zapis Uniwersytetowi we Lwowie 36.000 r. na stypendia na dalsze studya” dla młodzieńców narodowości ruskiej, urodzonej w Galicyi, mających stopień naukowy uniwersytetu lwowskiego lub krakowskiego”. Zapisem tym dal wyraz Wołodkowicz swym dążeniom często objawianym, pojednawczego kierunku w sprawach rusko polskich w Galicyi.
Źródło Kronika polskich rodów szlacheckich Podola Wołynia i Ukrainy
http://www.wbc.poznan.pl/Content/68784/directory.djvu
http://www.mtg-malopolska.org.pl/images ... torow.djvu
http://www.dzielnica1.krakow.pl/informator/2007/10.pdf